Po Austrálii má už aj Európska únia svoj plán, ako zakročiť voči sociálnym médiám. Chce prinútiť veľké technologické korporácie, ako je napríklad Google alebo Facebook, aby platili mediálnym domom za využívanie ich spravodajského obsahu.

Noviny Financial Times priniesli správu, že iniciatíva zákonodarcov EÚ, ktorí dohliadajú na novú digitálnu reguláciu v Európe, by bola vážnou ranou pre spoločnosť Google. Tá sa už pred časom vyhrážala odchodom z Austrálie na protest proti plánovanému novému zákonu, ktorý by sociálne médiá prinútil platiť za prebraté správy. Facebook tiež varoval, že zastaví svoje služby pre používateľov v Austrálii pri zdieľaní noviniek, ak bude legislatíva prijatá v súčasnej podobe.

Austrálske aspekty

Poslanci Európskeho parlamentu, ktorí sa zaoberajú dvoma významnými návrhmi európskych digitálnych predpisov, zákonom o digitálnych službách (DSA) a zákonom o digitálnych trhoch (DMA), informovali, že zákony môžu byť aj novelizované, aby zahŕňali aspekty austrálskej reformy. K možným zmenám patrí aj zavedenie záväznej arbitráže pre licenčné zmluvy a požiadavka, aby technologické spoločnosti informovali vydavateľov o zmenách v hodnotení novinových správ na svojich stránkach.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa