Podľa Súdneho dvoru umiestnenie podobných odkazov porušuje autorské práva, ak tak internetové stránky urobia, pretože chcú profitovať z obrázkov publikovaných bez povolenia. Rozhodnutie Súdneho dvoru je návodom pre holandský súd, aby urobil konečné rozhodnutie v spore.
„Je nepochybné, že GS Media (ktorá vlastní GeenStijl) poskytla hypertextový odkaz na súbory obsahujúce fotografie kvôli zisku a že Sanoma neautorizovala zverejnenie týchto fotografií na internete,“ uviedol Súdny dvor EÚ vo vyhlásení.
„Ak je hypertextový odkaz zverejnený za účelom zisku, možno očakávať, že osoba, ktorá umiestnila takýto odkaz, by mala uskutočniť nutnú kontrolu, ktorá zabezpečí, že daná práca nie je zverejnená nelegálne.“
Firma GS Media uviedla, že rozhodnutie je ranou pre slobodu tlače. Pokiaľ komerčné mediálne spoločnosti, ako GeenStijl, nebudú môcť slobodne a bez strachu zverejňovať hypertextové odkazy, bude podľa nej ťažké podávať niektoré informácie o zaujímavých udalostiach, vrátane správ o úniku informácií.
Problematika odkazov na fotografie a články sa stala spornou témou v rámci šírenia internetu. Majitelia obsahu tvrdia, že jednoduchosť, s ktorou môžu ľudia umiestňovať na internete odkazy na materiály chránené autorskými právami, porušuje ich práva. Internetoví používatelia zase uvádzajú, že obmedzovať možnosť umiestňovania odkazov je v rozpore s princípmi slobodného prístupu k informáciám.
Súdny dvor uznal, že internet je mimoriadne významný pre slobodu prejavu a prístupu k informáciám a hyperlinkové odkazy prispievajú k jeho správnemu fungovaniu a tiež výmene názorov a informácií. Niektoré strany však podľa neho majú pri umiestňovaní linkov väčšiu zodpovednosť, aby zabránili nelegálnemu zverejňovania obsahu.
Sanoma podala žalobu na firmu GS Media kvôli uverejneniu odkazu na fotografie holandskej televíznej hviezdy Britt Dekkerová v roku 2011. GeenStijl patrí medzi desať najnavštevovanejších spravodajských internetových stránok v Holandsku.
Európska komisia plánuje budúci týždeň navrhnúť prísnejšie pravidlá pre zverejňovanie obsahu chráneného autorskými právami, vrátane nových exkluzívnych práv pre spravodajské spoločnosti, ktoré budú môcť požiadať vyhľadávače ako Google, aby im platili za zobrazovanie úryvkov z ich článkov.