Plagiátor, ale aj zlodej, šašo či klamár. Zahraničné médiá počastovali slovenského premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) takýmito výrazmi.

„Spoločensky sa znemožniť nebýva v politike veľký problém. Rýchlosť, s ktorou tak činí slovenská vláda premiéra Igora Matoviča, je fascinujúca. Neustále vnútorné spory sa v kabinete zloženom zo štyroch celkom nesúrodých strán dali očakávať, ale trápne kauzy plagiátorstva, ktoré zasiahli niekoľko členov vlády vrátane premiéra, sú niečo, čo sa len tak nevidí,“ konštatuje v komentári Viliam Buchert z českého Reflexu.

A dopĺňa, že niekdajšiu skorumpovanú vládu sociálneho demokrata Roberta Fica vystriedala zmiešaná garnitúra klamárov. Pripomeňme, že I. Matovič sa nedávno priznal, že počas štúdia odpisoval a že by zrejme mal prísť o titul. Aj keď sa ospravedlnil, odstúpiť nemieni.

„Šašo, navyše trápny“

O Matovičovi sa už po jeho víťazstve v parlamentných voľbách hovorilo ako o veľmi nevyspytateľnom politikovi, ktorý niekedy pripomína šaša, podotkol český komentátor. „Škandál s jeho opísanou diplomovou prácou ukazuje, že šašom je, ale navyše je nesmierne trápny.“

Popisuje, ako premiér na sociálnej sieti písal, ako to bolo s jeho diplomovou prácou. „Úprimne, netuším, či som pred 22 rokmi vo svojej diplomovke niečo necitoval a koľko toho bolo. Ak to tak je, ukradol som niečo, čo mi nepatrilo, som de facto v tejto veci zlodej, čo je smutné a určite nie na chválu,“ uvádza sa v citáte z Matovičovho postu.

Informácie o slovenskom škandále prebral aj nemecký portál agentúry DPA, ktorý podotkol, že by bolo by vhodné, aby premiér pre jeho podvod prišiel o titul Mgr. Pripomenul tiež, že bol to práve Igor Matovič, kto vyžadoval od niekdajšieho predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS), aby pre plagiátorstvo okamžite odstúpil.

De facto zlodej

Maďarský spravodajský server Azonnali.hu zdôrazňoval, že Matovič vo svojej vysokoškolskej práci prevzal pasáže bez citácie a stal sa tak de facto zlodejom.

Terajší predseda vlády SR študoval na Fakulte manažmentu Univerzity Komenského v Bratislave do roku 1998. České Hospodářské noviny upozornili na fakt, že jeho diplomová práca mala byť podozrivá už v roku 2012, keď sedel v opozícii v slovenskom parlamente. Matovič vtedy patril k najhlasnejším kritikom plagiátorstva, pripomína aj web idnes.cz. „Predseda vlády je tak zrejme ďalším usvedčeným plagiátorom vo svojej vláde.“

Dosiaľ sa už prevalil podobný škandál s opisovaním pri členke koaličnej strany Sme rodina Petre Krištúfkovej, nasledoval predseda parlamentu Boris Kollár, ale aj minister školstva Branislav Gröhling. Tieto mená si všímal aj turecký portál Daily Sabah či americké Daily News.

Obavy pred cestou do Bruselu

Predseda vlády v utorok ráno 21. júla priletel z Bruselu, no novinárom na otázky týkajúce sa jeho diplomovky už neodpovedal. Poznamenal však, že sa obával, ako po tomto škandále dopadne jeho pracovná cesta.

„Doslova som to považoval za obrovské riziko, že sa to môže podpísať na tom, že Slovensko stratí nejaké stovky miliónov, možno miliardy preto, že tí lídri nebudú chcieť s nejakým plagiátorom, o ktorom dostali hneď zvodky, rozprávať, nebudú chcieť s ním vyjednávať,“ vyhlásil priamo na letisku.

Následne na sociálnej sieti sľúbil, že sa ešte vyjadrí o deň neskôr a zvolá na túto tému tlačovú konferenciu.