Vydavateľ Parlamentných listov sa po zaradení do zoznamu konšpiračných webov obrátil na súd. Počínanie autorov projektu sa mu nepozdáva.
Iniciatíva pochádza z dielne spoločnosti NetSuccess, ktorá chce upozorňovať na weby s pochybným obsahom a zároveň dáva zadávateľom možnosť odstrihnúť tieto stránky od príjmov z online inzercie využitím naprogramovaného skriptu - filtra, ktorý ich vynechá z klasických reklamných systémov.
Na zoznam konšpiračných webov sa dostali desiatky stránok na čele s webmi ako Hlavnespravy.sk, Protiprudu.org či Badatel.net. V zozname, na 84. mieste, naďalej figurujú aj Parlamentnelisty.sk.
Predbežné opatrenie súd zamietol
„Súd, ktorému bola doručená žaloba, právoplatne zamietol návrh na predbežné opatrenie,“ uviedol Ján Urbančík, autor projektu Konšpirátori.sk a riaditeľ spoločnosti NetSuccess, v ktorej je akcionárom aj Petit Press, vydavateľ denníka Sme.
Zamietnutím návrhu sa spor nekončí, na súde bude, aby záležitosť posúdil a dospel k rozhodnutiu. Pre Parlamentné listy je neprijateľné, že figurujú na zozname.
„Zaradenie nášho spravodajského portálu do zoznamu konšpirátorov považujeme za absolútny nezmysel a poškodzujúci útok v rozpore so zákonom, preto sme sa rozhodli chrániť naše práva a oprávnené záujmy súdnou cestou,“ uviedla výkonná riaditeľka portálu Oľga Dúbravská.
NetSuccess nehovorí, či niektorý z webov po intervencii vydavateľa zo zoznamu v minulosti stiahol. „O zaradení alebo vyradení webovej stránky na zoznam rozhoduje nezávislá komisia odborníkov,“ načrtol J. Urbančík.
Vyčítajú im desiatky konšpirácií
Stránka Konšpirátori.sk pri zaradených médiách uvádza príklady sporného obsahu, pre ktorý dané médium na zoznam zaradila. Pri Parlamentných listoch sú to desiatky článkov.
Web napríklad šíril hoax o tom, ako sa Rusi nemaznajú s migrantmi. Zmlátiť mali cudzincov, ktorí obťažovali miestne dievčatá na diskotéke. Médiá aj ruská agentúra TASS informáciu vyvrátili.
Parlamentnelisty.sk zverejnili aj článok s nadpisom „Taliansko v šoku: Najvyšší súd dovolil imigrantom kradnúť“. Manipulatívny titulok sa týkal záležitosti, keď bezdomovec kradol potraviny v hodnote 4,70 eura. Krádež z nutnosti nepovažoval najvyšší súd za zločin. Svetové médiá riešili najmä dlhý proces, kým súdy k rozhodnutiu dospeli.
Z britského bulváru Daily Mail prevzali Parlamentnelisty.sk podľa projektu Konšpirátori.sk recyklovanú dezinformáciu o tom, ako sa utečenci v Taliansku vyhrážali pobrežnej hliadke, že utopia vlastné deti. Web Konširátori.sk uvádza viaceré ďalšie príklady z webu Parlamentných listov.
Prišli z Česka, vlastní ich Valenta
Médium funguje na Slovensko od septembra 2015, výkonnou riaditeľkou je spomínaná O. Dúbravská, ktorá bola v minulosti aj hovorkyňou v Markíze.
Parlamentné listy k nám expandovali z Česka, kde si vybudovali reputáciu „politického bulváru“. Na susednom trhu majú pomerne vysokú čítanosť na úrovni takmer 700-tisíc reálnych používateľov mesačne. Slovenské Parlamentné listy v marci evidovali takmer 162-tisíc RU. V rámci obsahu dáva portál priestor na uverejňovanie textov aj samotným politikom.
„Médium stavia svoju čítanosť na krikľavých tituloch a bulvárnych správach. V poslednej dobe sa o Parlamentných listoch hovorí aj v súvislosti s ruskou dezinformačnej kampaňou, pôsobia pod nimi menšie weby, ktoré sú nosičmi výrazne proruských správ,“ hodnotil nedávno Parlamentnilisty.cz časopis Respekt.
Vydavateľstvom je spoločnosť Our Media. Jej väčšinovým vlastníkom je senátor a podnikateľ Ivo Valenta, majiteľ skupiny Synot, ktorý pôvodne odkúpil polovicu akcií vo vydavateľstve. Začiatkom roka nadobudol majoritný podiel.