Vyradením zo zoznamu sa chvália samotné Parlamentné listy, ktoré informáciu zahrnuli do zmenenej titulnej fotky na Facebookovom profile. „Ďakujeme za dôveru. Boli sme vyradení zo zoznamu Konšpirátori.sk,“ píše sa vo vizuále.

Parlamentné listy ostro kritizovali zaradenie medzi konšpiračné weby zo strany autorov projektu. V zozname Konšpirátori.sk je stále vyše 100 pochybných webov šíriacich dezinformácie, napríklad aj česká verzia Parlamentných listov a tiež stránky ako Hlavnespravy.sk, Infovojna.sk, Lajkit.cz, Protiprudu.org, Zemavek.sk a ďalšie.

Slovenské Parlamentné listy na zozname figurovali aj po tom, čo sa ich vydavateľ obrátil na súd so žalobou a žiadosťou o neodkladné opatrenie. To nebolo akceptované, na okresnom súde však malo byť vytýčené pojednávanie.

Aktualizované 10:50: Po tom, čo aktuálne web zo zoznamu predsa len zmizol, stiahli Parlamentné listy na súde žalobu, potvrdila riaditeľka Oľga Dúbravská.

„Na základe žiadosti redakcie členovia komisie opätovne posúdili jej obsah a každý z nich ho nezávisle ohodnotil. Výsledné skóre je nižšie ako 4, preto bol automaticky zo zoznamu vyradený,“ vysvetlil pre Medálne.sk Ján Urbančík, autor projektu Konšpirátori.sk a riaditeľ spoločnosti NetSuccess.

Pravidlá projektu Konšpirátori.sk sú rovnaké pre všetky hodnotené alebo opätovne prehodnocované stránky. Komisia zaradí do zoznamu webov tie, ktoré prekročia skóre 4. Každý takýto web môže požiadať o opätovné prehodnotenie, ak prehodnotí sporný obsah. To sa stalo podľa J. Urbančíka aj v prípade portálu Parlamentnelisty.sk.

Parlamentným listom pri analýze obsahu vyčítali Konšpirátori.sk šírenie niekoľkých manipulatívnych či vymyslených správ, napríklad o tom, ako ruskí občania mali mlátiť migrantov či o vyhrážaní sa migrantov v Taliansku, ako utopia vlastné deti. Prvú informáciu ruské médiá popreli, druhá tiež nesedela a bola recyklovaným materiálom z minulosti vydávaný ako aktualita. Dezinformácií a textov nesúcich známky propagandy však bolo na webe viac.

Podľa redakcie Parlamentných listov išlo dovedna o 12 textov, ktoré Konšpirátori.sk označili za sporné. Išlo najmä o preklady správy respektíve články zo zahraničných zdrojov, nie vlastné redakčné materiály. Ani jeden z napadnutých článkov nevyšiel podľa média za obdobie predošlého roka, ale skôr, zneli argumenty Parlamentných listov voči zaradeniu na zoznam respektíve voči nevyradeniu z neho.

Keďže aktuálne už Parlamentné listy nepovažujú Konšpirátori.sk za konšpiračný web, pochybný obsah z portálu musel byť odstránený. Redakciu Parlamentných listov vedie od jari Igor Matloň, bývalý novinár týždenníka TREND.

J. Urbančík dáva Parlamentné listy ako príklad webu, ktorý sa na základe ich projektu „polepšil“. „Tešíme sa, že na základe aktivít našej iniciatívy začali viaceré weby aj online stránky redakcií prísnejšie kontrolovať obsah a pôvod správ, ktoré publikujú. Berieme to ako potvrdenie toho, že Konšpirátori.sk ako projekt majú zmysel,“ dodal.

Iniciatíva Konšpirátori.sk má nielen upozorňovať na weby s pochybným obsahom, ale zároveň dáva zadávateľom možnosť odstrihnúť tieto stránky od príjmov z online inzercie využitím naprogramovaného skriptu - filtra, ktorý ich vynechá z klasických reklamných systémov. Prípadné zaradenie či nezaradenie médiá tak môže mať aj ekonomický dopad pre vydavateľa.

Parlamentné listy, ktoré vlastnia český senátor Ivo Valenta a podnikateľ Michal Voráček, fungujú na Slovensku od septembra 2015. Médium k nám expandovalo z Česka, kde si vybudovalo reputáciu „politického bulváru“. V septembri evidovali Parlamentnelisty.sk návštevnosť 172 203 reálnych používateľov.