Preferencie strany OĽaNO po ostatných voľbách začali prudko padať a posledné mesiace oscilujú pod 10 percentami. Prepad strany sa odrazil aj na jej výsledkoch na najväčšej sociálnej sieti.

Ak totiž porovnáme interakcie, ktoré stranícky profil OĽaNO získal od začiatku tohto roka, s interakciami na príspevkoch Smeru-SD, Obyčajní ľudia sú približne na polovičnej úrovni. Smer-SD dosahuje 2 milióny interakcií, kým OĽaNO je tesne nad jedným miliónom.

Interakcie na FB profiloch politických strán
Zdroj: KK
Interakcie na FB profiloch politických strán

Toto porovnanie je o to kontrastnejšie, ak ho porovnáme s prostriedkami, ktoré jednotlivé strany vložili do reklamy. Smer-SD investoval do sponzoringu od začiatku tohto roka niečo viac ako 4-tisíc eur. Oproti OĽaNO ide však o drobné, tí do svojho straníckeho profilu vložili už viac ako 55-tisíc eur.

Výdavky strán na propagáciu na Facebooku
Zdroj: KK
Výdavky strán na propagáciu na Facebooku

Obyčajní ľudia tak za viac ako 14-násobne väčšie investície získali o polovicu menej interakcií ako ich opozičný rival.

Tu však treba zdôrazniť, že interakcie nie sú jediným vyjadrením úspešnosti profilu, strany môžu prostriedky investovať aj do videní videa či preklikov na web, tieto parametre sú však pre externistov nemerateľné.

Časť peňazí môže smerovať aj do Instagramu, preto výsledný nepomer môže byť v konečnom dôsledku nižší.

Nie ideálne výsledky OĽaNO na Facebooku však podčiarkuje aj odliv fanúšikov z ich stránky. Od začiatku tohto roka sleduje profil takmer o 10-tisíc ľudí menej. Ak by sme toto číslo očistili od nových fanúšikov, stránku si „odlajklo“ pravdepodobne výrazne viac ako 10 000 fanúšikov.

Úbytok fanúšikov hnutia OĽaNO na Facebooku počas roka 2021
Zdroj: KK
Úbytok fanúšikov hnutia OĽaNO na Facebooku počas roka 2021

Dnes má OĽaNO niečo cez 220-tisíc followerov. Človek by si mohol povedať, že strata 10-tisíc tak nie je veľmi citeľná. Tu si však treba uvedomiť, že „odlajknúť“ stránku je na sociálnych stránkach nezvyčajný krok, keďže najčastejšie vám ju po vašej neaktivite na nej prestane zobrazovať samotný Facebook.

Ísť teda proaktívne na nejakú stránku a stlačiť tam „unfollow“ už vyžaduje celkom slušnú dávku hnevu či sklamania.

Pohľad na súčasný vývoj však dáva pre OĽaNO jemný náznak optimizmu. Odliv fanúšikov bol masívny počas celého roka, začal sa však stabilizovať začiatkom jesene a dnes sledovatelia už výrazne neklesajú. Môže to naznačovať, že tak, ako sa zastavil pokles preferencií OĽaNO v prieskumoch, tak je strana z najhoršie vonku aj na sociálnych sieťach.

Gabriel Tóth
Je absolventom politológie na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Na rovnakej katedre získal aj doktorát (PhD.) z politickej komunikácie so špecializáciou na online a sociálne siete. Dodnes na fakulte učí a je externým členom katedry politológie. V Public Relations začínal v Allianz – Slovenskej poisťovni, neskôr bol hovorcom spoločnosti Penta Investments.
Neprehliadnite

R. Barca v Pokeci o komunikácii: „Nechcel by som, aby Facebook mazal klamstvá sám a bez dôvodu“