Najväčšia hudobná streamovacia platforma Spotify sa zrejme nechystá rozviazať spoluprácu s moderátorom Joem Roganom aj napriek vlne kritiky, podľa ktorej Rogan vo svojom veľmi populárnom podcaste šíril dezinformácie o očkovaní proti covidu-19 a používal rasistické urážky.
Kontrakt za sto miliónov
Vyplýva to z nedeľného listu, ktorý zamestnancom zaslal šéf spoločnosti Daniel Ek. Rogan sa cez víkend ospravedlnil za to, že v minulosti niekoľkokrát použil v programe slovo nigger (neger) a Spotify potom bez bližšieho vysvetlenia stiahlo niektoré staršie epizódy Roganovho podcastu.
„Hoci ostro odsudzujem to, čo Joe povedal a súhlasím s rozhodnutím odstrániť minulé epizódy z našej platformy, je mi jasné, že niektorí budú chcieť viac," uviedol Ek vo odkaze zamestnancom. „A chcem jasne povedať jednu vec - nedomnievam sa, že odpoveďou je umlčovať Joea," dodal.
Spotify v roku 2020 uzavrela s Roganom kontrakt v odhadovanej hodnote okolo 100 miliónov dolárov, podľa ktorého jeho podcast distribuuje výlučne na svojej platforme. Roganov program, v ktorom vedie niekoľkohodinové rozhovory so širokou škálou hostí, je pritom zrejme najpopulárnejším podcastom na svete, každá epizóda má v priemere okolo 11 miliónov poslucháčov.
Šírenie dezinformácií
Kontroverzie okolo jeho programu a platformy Spotify vypukli na konci januára, kedy požiadal o stiahnutie svojej hudby zo služby folkrockový pesničkár Neil Young. Nesúhlasil totiž s tým, že Rogan podľa neho šíril vo svojom podcasti dezinformácie o vakcínach proti covidu-19. K Youngovi sa potom pripojila aj kanadská pesničkárka a gitaristka Joni Mitchellová, svojho kolegu podporili napríklad Youngovi spoluhráči z legendárneho kvarteta Crosby, Stills, Nash & Young.
Svoje skladby z platformy stiahla aj speváčka India Arieová, ktorá zároveň zverejnila na svojom instagrame video, v ktorom Rogan v minulých dieloch svojho programu opakovane používal slovo nigger (neger), ktoré je v USA z úst belochov považované za vážnu rasistickú urážku. Arieová povedala, že nechce, aby Spotify vďaka jej hudbe zarábala peniaze na to, aby mohla platiť Roganovi za jeho podcast.
Moderátor potom cez víkend zverejnil na instagrame video, v ktorom sa za používanie slova ospravedlnil. „Viem, že pre väčšinu ľudí neexistuje situácia, v ktorej môže beloch to slovo povedať, nie to ešte verejne v podcaste, a ja s tým súhlasím," povedal Rogan. „Nepovedal som to už roky," dodal s tým, že išlo o výstrižky z jeho relácií z posledných 12 rokov.
Odstranenie podcastov
Podľa amerických médií potom Spotify v posledných dňoch odstránilo zo svojej platformy najmenej 70 dielov Roganovho podcastu, k čomu však moderátor ani firma neposkytli bližšie vysvetlenie.
Švédsky gigant po odchode Younga oznámil, že chce začať bojovať proti dezinformáciám o covide-19 smerovaním svojich užívateľov k dôveryhodným zdrojom. K podcastom, ktoré sa týkajú covidu-19, bude pridávať upozornenia s odkazom na databázu s vedeckými poznatkami a odporúčaniami zdravotníckych orgánov. Sám Rogan potom uviedol, že sa bude do budúcnosti vo svojom programe snažiť viac vyvažovať rôzne názory.
Počet umelcov, ktorí platformu bojkotujú, je zatiaľ veľmi malý, kauza má však značný mediálny dosah a neblaho poznamenala aj hodnotu firmy, ktorá sa minulý týždeň znížila asi o dve miliardy dolárov.