Originálnym spôsobom sa rozhodli proti cenzúre v piatich krajinách sveta bojovať novinári z nemeckej pobočky organizácie Reportéri bez hraníc. V rámci projektu, o ktorom informuje český týždenník Respekt, oslovili novinárov z Číny, Thajska, Vietnamu, Uzbekistanu a Egypta, teda z krajín, ktoré sa tradične umiestňujú na spodných priečkach rebríčkov mapujúcich slobodu tlače.

Tamojší novinári svojim nemeckým kolegom poskytli texty, ktoré by boli pri publikovaní bežným spôsobom v ich krajinách okamžite scenzurované alebo rovno zakázané, a oni ich poslali hudobníkom na zhudobnenie a následne vo forme pesničiek umiestnili na Spotify, Apple Music a ďalšie streamovacie služby.

Do ponuky súkromných streamovacích služieb jednotlivé vlády nemajú ako zasahovať. Môžu ich samozrejme úplne zakázať, to sa však nepredpokladá - na to sú tieto služby až príliš populárne.

Jednotlivé piesne sa dotýkajú rôznych tém, od policajnej brutality, vládnej korupcie až po ekonomickú nerovnosť. Napríklad egyptská novinárka Basma Abdelaziz píše: „tu spí, so svojou mocou a pýchou, budovami zo zlata, a ovládajú tých chudobných vonku“.

Kampaň na podporu celej akcie sa šíri aj na sociálnej sieti Twitter pod hashtagom #truthfindsaway (pravda si nájde cestu), ktorý sumarizuje étos celej akcie: „Necenzurovaný playlist ukazuje autoritárom celého sveta, že nemôžu umlčať slobodné informácie,“ povedala Bianca Dordea z Reportérov bez hraníc.

Historicky najvyšší počet novinárov (celkom 262) bol v roku 2017 uväznený kvôli svojej práci, uvádza sa v správe Komisie pre ochranu novinárov. Ďalších 58 je nezvestných a osem ich bolo zavraždených. Rekordne vysoké čísla odrážajú rastúce bariéry a nebezpečenstvo, ktorým novinári na svete pri výkone svojej profesie čelia. Ďalším problémom je nárast cenzúry a obmedzovania slobodného prístupu k informáciám.