„Súčasný mandát z piatkového zasadnutia Výboru stálych zástupcov (veľvyslanci členských krajín EÚ v Bruseli) je rozhodujúcim krokom k prijatiu tejto smernice, hoci sú potrebné ďalšie vylepšenia, aby jej znenie bolo pre kultúrne a tvorivé sektory naozaj zmysluplné,“ uviedlo 28 signatárov spoločného stanoviska.
Medzi nimi sú aj organizácie ako Európska aliancia tlačových agentúr (EANA, ktorej členom je aj TASR, pozn.), Európska federácia novinárov (EFJ), Federácia európskych vydavateľov (FEP) či zoskupenia združujúce hercov, hudobníkov a filmových tvorcov.
„Táto direktíva bola už dávno žiadaná, aby vytvorila potrebné spravodlivé podmienky pre všetky tvorivé sektory na európskom jednotnom digitálnom trhu a zároveň poskytla spotrebiteľom lepší prístup k širšiemu obsahu v bezpečnom prostredí,“ dodávajú organizácie vo vyhlásení adresovanom účastníkom najnovšieho vyjednávania v rámci takzvaného trialógu.
Tvrdia tiež, že bez tejto smernice budú tvorcovia ponechaní bez záruky na získanie spravodlivej odmeny na internete a ich sektory budú vystavené veľkej právnej neistote, pokiaľ ide o budúcu prax.
Neprijatie smernice by podľa signatárov tiež znamenalo premrhanie historickej príležitosti, bolo by „extrémne škodlivé pre európsku kultúru a taktiež by predstavovalo zásadné zlyhanie v európskej tvorbe politiky“.
Zástupcovia členských krajín EÚ podporili minulý piatok na zasadnutí v Bruseli kompromisné znenie smernice o autorskom práve, ktorú tento týždeň znova prerokujú EK, Rada EÚ a EP.
Očakáva sa, že v prípade dohody budú europoslanci o smernici hlasovať koncom marca alebo v apríli. Kompromis dosiahnutý Francúzskom a Nemeckom spočíva v tom, že ustanovenia o porušení autorského práva sa nebudú vzťahovať na menšie spoločnosti.
Zmenu pravidiel pri uplatňovaní autorského práva v EÚ navrhla ešte v roku 2016 Európska komisia s cieľom prispôsobiť ich „digitálnemu veku“.
Nová smernica má zabezpečiť, že umelci a vydavatelia správ budú spravodlivo odmeňovaní za svoje diela, ktoré sa objavujú na internete. Kritici však tvrdia, že reforma uškodí slobodnej výmene informácií – či dokonca spôsobí „smrť internetu“.