Nariadenie sa dotkne zhruba 3 000 odsúdených násilníkov, ktorí v štáte na východnom pobreží USA žijú pod dohľadom úradov.

S prosbou o pomoc s vymáhaním nového nariadenia sa Cuomo obrátil priamo na spoločnosť Niantic, ktorá spolu s Nintendem a firmou Pokémon hru vytvorila. Samotných odsúdených úrady upozornia, že hranie Pokémon Go a podobných hier sa rovná porušeniu pravidiel ich podmienky.

Podľa newyorskej senátorky Diane Savinoovej môžu násilníci vďaka hre napríklad sledovať, kde sa zhromažďujú deti hľadajúce kreslené príšerky. Nebezpečné je podľa newyorských politikov aj to, že jednotliví používatelia môžu za úplatu v hre umiestňovať návnady, a lákať tak ďalších hráčov na určité miesta.

Existuje „hrozivá spojitosť medzi bydliskami sexuálnych delikventov a cieľmi hry“, povedal na základe svojej analýzy newyorský senátor Jeffrey Klein.

Používatelia aplikácie Pokémon Go sa reálne potulujú po reálnom okolí a na svojich smartfónoch hľadajú a chytajú kreslené postavičky Pokémonov. Len v Spojených štátoch prilákala hra v priebehu menej ako dvoch týždňov od spustenia 21 miliónov používateľov.

Kvôli nepozornosti hráčov došlo už k množstvu dopravných nehôd, zranení, ale aj k ilegálnym prechodom americko-kanadskej hranice.