Americký prevádzkovateľ streamovacej služby Netflix zverejnil priaznivé hospodárske výsledky za štvrtý štvrťrok, ktoré podľa agentúr prekonali očakávania analytikov. Oznámil tiež zmenu vo vedení: spoluzakladateľ spoločnosti Reed Hastings odchádza z funkcie výkonného riaditeľa a odovzdáva opraty dlhoročnému partnerovi vo vedení Tedovi Sarandosovi a Gregovi Petersovi, ktorý má na starosti operácie spoločnosti.

Plánované nástupníctvo

Akcie spoločnosti, ktoré v minulom roku klesli takmer o 38 percent, vzrástli o 6,1 percenta na 335,05 dolára pri obchodovaní po uzavretí burzy, uviedla agentúra Reuters.

Sarandos a Peters budú zdieľať titul výkonných riaditeľov, zatiaľ čo Hastings bude výkonným predsedom. Zmena je účinná okamžite a predstavuje vyvrcholenie desaťročí plánovania nástupníctva v predstavenstve. Peters aj Sarandos boli povýšení v júli 2020, v dobe, ktorá bola pre spoločnosť náročná, dodal Reuters.

,,Bol to krst ohňom, vzhľadom na covid-19 a nedávne výzvy v našom podnikaní. Ale obaja to zvládli neuveriteľne dobre, takže predstavenstvo aj ja veríme, že je ten správny čas dokončiť moje nástupníctvo," napísal Hastings v príspevku, v ktorom oznámil svoj odchod.

Úspešné diela

Hastings odchádza vo chvíli, keď Netflix oznámil, že za tri mesiace do konca decembra minulého roka získala streamovacia služba 7,66 milióna nových zákazníkov; analytici očakávali v priemere len 4,5 milióna, poznamenala agentúra DPA. Celkovo mal Netflix ku koncu roka 230,75 milióna predplatiteľov.

,,Rok 2022 bol ťažký rok s hrboľatým začiatkom, ale lepším koncom," vysvetlila podľa DPA spoločnosť vo výročnej správe v narážke na slabší prvý polrok, kedy jej ubudlo 1,2 milióna predplatiteľov. O obrat sa zaslúžili aj diela venované britskej kráľovskej rodine seriál Koruna (The Crown) a program Harry & Meghan, alebo seriál Emily in Paris.

Tržby spoločnosti vzrástli vo štvrtom štvrťroku zhruba o dve percentá na 7,9 miliardy dolárov. Čistý zisk sa však medziročne prepadol zo 607 miliónov dolárov na 55 miliónov dolárov. Celkovo však tieto čísla prekonali očakávania trhu, dodala DPA.

Ďalšie správy z Mediálne.sk

WA 3 - Britský princ Harry (vľavo) a jeho americká manželka Meghan Markleová počas rozhovoru s americkou moderátorkou Oprah Winfreyovou, ktorý v USA odvysielali v nedeľu večer 7. marca 2021. Harry a Meghan poskytli Winfreyovej napäto očakávané interview po tom, ako vo februári oznámili, že sa definitívne nevrátia k plneniu svojich povinností členov britskej kráľovskej rodiny. FOTO TASR/AP 

This image provided by Harpo Productions shows Prince Harry, left, and Meghan, Duchess of Sussex, speaking
Neprehliadnite

Dokument o Harrym a Meghan je útokom na kráľovnin odkaz, píšu britské médiá