„Sloboda vyjadrovania má v našej živej demokracii obrovský význam. Aj urážlivé a odpudivé vyjadrenia a dokonca aj lož môžu spadať pod slobodu slova. Sloboda vyjadrovania sa ale končí tam, kde sa začína trestné právo,“ uviedol minister spravodlivosti Heiko Maas (SPD), podľa ktorého táto sloboda nekryje podnecovanie k nenávisti alebo ohováranie.

Doterajšie snahy prevádzkovateľov sociálnych sietí, ako je Facebook alebo Twitter, neboli podľa H. Maasa v tomto smere dostatočné. Facebook podľa neho maže 39 percent protiprávneho obsahu, ktorý mu nahlásia používatelia, Twitter dokonca len jedno percento.

Že to ide aj inak, dokazuje podľa ministra spravodlivosti spoločnosť Google, ktorá na platforme YouTube maže 90 percent videí, ktoré porušujú nemecké zákony.

„Najväčší problém je to, že sociálne siete sťažnosti vlastných používateľov neberú dosť vážne,“ uviedol už skôr H. Maas. „Z toho je jasné, že musíme zvýšiť tlak,“ konštatoval.

Jeho návrh počíta s tým, že sociálne siete budú musieť dodržiavať záväzné štandardy. Tie majú všetkým používateľom umožniť jednoducho a kedykoľvek nahlásiť obsah, ktorý je v rozpore so zákonom.

Sociálne siete musia takéto sťažnosti okamžite preskúmať a zjavne trestné príspevky do 24 hodín zmazať. Nestačí pritom zmazať len originálny príspevok, ale všetky ďalšie s rovnakým obsahom, ktoré medzitým používatelia zdieľali.

Týmto nariadením H. Maas podľa pozorovateľov reaguje aj na prípad sýrskeho utečenca, ktorý sa na Facebooku stal terčom falošných správ, ktoré ho označovali za teroristu. Mladý Sýrčan sa tomu na súde v bavorskom Würzburgu snažil brániť a požadoval vyhľadanie a zmazanie všetkých správ, ktoré ho krivo obviňujú. Súd ale rozhodol, že to sociálna sieť podľa súčasnej legislatívy robiť nemusí. Odstraňovať zatiaľ musí len konkrétne protiprávne príspevky, ktoré používatelia nahlásia.

Firmám, ktoré sa pripravovanými pravidlami nebudú riadiť, hrozí dvojaký trest. Jednak pokuta až päť miliónov eur pre osobu zodpovednú za vybavovanie sťažností na protiprávny obsah, jednak pokuta až 50 miliónov eur pre celú spoločnosť.

Každá sociálna sieť, či už je jej sídlo v akejkoľvek krajine, pritom bude musieť mať v Nemecku zodpovednú osobu, na ktorú sa bude možné obrátiť.

Návrhy, ktoré počítajú aj s pravidelnými správami firiem o sťažnostiach, podľa ministra spravodlivosti nemôžu zostať obmedzené len na spolkovú republiku, a preto ich chce predstaviť aj únijným ministrom vnútra, aby mohla mať Európska únia do budúcna spoločné pravidlá.