Na slovenské mediálne pomery ide o unikátny projekt nezávislého portálu dlhodobo fungujúceho mimo hlavný prúd a bez veľkých investícií. Napriek tomu dokázal otvoriť niekoľko dôležitých tém, ako boli napríklad problémy pri čerpaní eurofondov, falšovanie štatistík predajcov automobilov či okolnosti konkurzu oceliarne Slovakia Steel Mills.

Ako ste sa dostali k žurnalistike?

Mal som šťastie. Nevedel som, že chcem byť novinárom. Nepodarilo sa mi dostať na vysokú školu, na ktorú som chcel nastúpiť, a tak som to skúsil v košickom Korzári. Mal som osemnásť rokov. Dnes je to už 12 rokov a média som nikdy neopustil.

Ako vznikol nápad založiť Biztweet?

V tom čase som pracoval pre Hospodárske noviny. Trápilo ma, pod akým komerčným tlakom média fungovali. Inzerenti vedeli ovplyvniť to, čo a či vôbec sa o nich bude písať, texty sa robili ako na bežiacom páse, bez rozmyslu a kritického pohľadu.

Mal som množstvo informácií, ktoré som nesmel alebo nemal kde zverejniť. Nevedel som si predstaviť, že takto budem v psychickom zdraví fungovať aj ďalšie roky. Chcel som preto vlastný web. V tom čase som myslel, že to bude akási moja revolta, že tam budem anonymne publikovať veci, ktoré neprechádzajú cenzúrou.

Už je to však štyri a pol roka a Biztweet je minimálne posledné tri roky hlavným projektom spojeným s mojím menom a odvíja sa od neho všetko to, čo sa týka môjho živobytia.

Koľko ľudí dnes pracuje pre Biztweet?

Gro robím sám. Spolupracujem v priebehu času s dvoma až štyrmi spolupracovníkmi. Vzhľadom k tomu, že si neviem dovoliť konkurencieschopné honoráre, pomáhajú mi hlavne priatelia dobrovoľne alebo si načas ulovím nejaký talent. Ten mi však po pár mesiacoch pochopiteľne „ukradne“ veľká konkurencia.

Dokáže vás to uživiť?

Samotný Biztweet ako web by ma neuživil. Funguje totiž nekomerčne a reklamu ponúka iba pasívne. Inzerent ma teda musí osloviť sám, nemám kapacity na proaktívny lov marketingových peňazí. S činnosťou webu však súvisia ostatné aktivity ako vydavateľská činnosť, ponuka služieb ako lustrácie či príprava odborných a mediálnych analýz. To ma živí.

Kto má o tieto služby záujem?

O spracovanie materiálov na kľúč majú záujem hlavne firmy z iných odborov. Tie to potom používajú na interné účely. Ide viac o akúsi malú detektívnu prácu.

Anonymita pre bezpečnosť

Vy píšete aj pre iné médiá. Ako rozdeľujete témy, ktoré spracujete pre Biztweet a ktoré ponúknete iným redakciám?

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa