Video Alexeja Navaľného nazvané „Palác pre Putina", kde kritik Kremľa na základe vyšetrovania svojho tímu tvrdí, že ruskému prezidentovi patrí honosná rezidencia pri Čiernom mori, už má na serveri YouTube vyše 100 miliónov zhliadnutí. Informovala o tom dnes agentúra Reuters. Ruský servis britskej BBC zverejnil takisto podrobnejšie štatistiky, z ktorých vyplýva napríklad to, že najviac si video púšťali užívatelia internetu v Rusku. Navaľného tím publikoval film minulý týždeň.
Video malo obrovskú sledovanosť od prvej chvíle, podľa Navaľného spolupracovníkov prvý milión pozretí zaznamenalo 55 minút po zverejnení. Na 100 miliónov zhliadnutí videa na YouTube upozornil riaditeľ Navaľného Fondu boja s korupciou Ivan Ždanov s odkazom na interné štatistiky portálu.
Navaľnyj nie je Lenin a v Rusku sa zatiaľ nechystá protiputinovská revolúcia
BBC tiež zverejnila grafiky, z ktorých napríklad vyplýva, že „Palác pre Putina" mal ku štvrtkovému večeru 32,6 milióna takzvaných unikátnych divákov. Tento údaj dáva lepšiu predstavu o veľkosti publika, pretože jeden človek sa podľa serveru počíta ako jeden unikátny divák bez ohľadu na to, či video sledoval v počítači, na mobile alebo ho videl viackrát. Pričom ide o odhad.
Štatistiky ďalej ukazujú, že jeden užívateľ si video pustil v priemere skoro trikrát. Čo sa týka geografického rozdelenia, tak film videlo najviac ľudí v samotnom Rusku - tvoria 61,8 percenta tých, ktorí si ho pustili. Cez deväť percent sledujúcich sa na film pozeralo z Ukrajiny a štyri percentá z Kazachstanu. Rusko má približne 146 miliónov obyvateľov.
Zadržaný Navaľnyj Rusov vyzval, aby vyšli do ulíc a protestovali
Navaľného film teraz vedie medzi ďalšími videami s vtipným obsahom v ruskojazyčnej sekcii YouTube, píše BBC, podľa ktorej tam druhé najsledovanejšie video zhromaždilo 33 miliónov zhliadnutí. Podľa zástupcu riaditeľa ruskej sekcie mimovládnej organizácie Transparency International Ilju Šumanova popularite Navalného filmu napomohla postava prezidenta Putina.
Fond boja s korupciou opozičného predáka Navalného zverejnil výsledky svojho vyšetrovania týkajúceho sa luxusnej čiernomorskej rezidencie v utorok 19. januára. Predstavil ich mimo iného vo skoro dvojhodinovom videu, ktoré Navaľnyj natočil ešte pred návratom do vlasti z Nemecka, kde sa zotavoval z otravy paralytickou látkou zo skupiny novičok. Kritik Kremľa v ňom oznamuje, že rezidencia patrí Putinovi, stála 100 miliárd rubľov a jej výstavbu umožnila premyslená korupčná schéma v prezidentovom vnútornom okruhu. Samotný Putin následne vyhlásil, že luxusnú rezidenciu na pobreží Čierneho mora nikdy nevlastnil on, ani nikto z jeho blízkych príbuzných.
EÚ zatiaľ nové sanckie pre Rusko nechystá, počká si na súd s Navaľným, informoval Korčok
Ruský politológ Gleb Pavlovskij však podľa BBC nevidí priamu súvislosť s počtom zhliadnutí videa a množstvom účastníkov demonštrácií na podporu Navaľného, ktoré sa v sobotu konali vo viac ako stovke ruských miest. „To, že vyšlo viac (ľudí, ako obvykle), myslím, súvisí hlavne s faktorom samotného Navalného, než s filmom. Návrat Navaľného je skutočne silným signálom. Ľudia oceňujú politikov ktorí kvôli nim riskujú," tvrdí Pavlovskij.
Popularita videa s „Putinovým palácom“ a blížiaci sa dátum ďalších demonštrácií za Navaľného oslobodenie zrejme prinútila štátnu televíziu k odvysielaniu príspevku, snažiaceho sa vyvrátiť výsledky protikorupčného vyšetrovania vedeného Navaľným. V obrovskom „paláci“ vraj nie je k videniu žiadny prepych, pretože ide len o stavenisko, ktoré má ďaleko k luxusu a bohatstvu.
Ale Marija Pevčichová, ktorá u Navaľného vedie tím zodpovedný za protikorupčné vyšetrovanie, upozornila, že aj v Navaľného videu o Putinovom paláci sa pripúšťa, že palác musí byť prestavaný kvôli vážnym stavebným vadám, najmä vlhkosti a pliesňam. „Potvrdilo to, čo sme uvádzali o opravách a plesni. To už sme vedeli,“ citovala ju agentúra AFP.
Server Meduza v piatok zverejnil vlastné vyšetrovanie, podľa ktorého Putin v uplynulých rokoch najmenej štyrikrát navštívil spomínaný palác, ktorý stojí na myse Idokopas. Mys je podľa servera doslova prešpikovaný podzemným bunkrom so 16 poschodiami, zrejme slúžiacim aj pre prípad prezidentovej evakuácie z paláca.