Sociálna sieť TikTok je stále obľúbenejšia nielen medzi bežnými používateľmi, ale aj firmami. Svojím obsahom priťahuje najmä mladšie publikum, ktoré uprednostňuje krátke 15-sekundové video pred tým dlhším na YouTube alebo publikovaným článkom.
Najaktuálnejšie údaje z novembra 2022 ukazujú obľúbenosť aplikácie aj na Slovensku. Počet používateľov vtedy dosiahol hranicu jedného milióna. Po Facebooku a Instagrame ide o tretiu najobľúbenejšiu sociálnu sieť u nás.
Platforma na zdieľanie videoobsahu je populárna aj v Česku. Podľa počtu stiahnutí bol TikTok v minulom roku najpoužívanejšou aplikáciou v krajine a využíva ju približne dva milióny ľudí. Je doménou mladších generácií a detí, pričom podľa českého štatistického úradu komunikujú deti na sociálnych sieťach častejšie, ako osobne.
K problematike sociálnej sieti TikTok, jej navádzaniu aj sledovaniu užívateľov webový portál českého rozhlasu oslovil renomovaných odborníkov.
Potrebná dávka šťastia
TikTok je svetovou verziou čínskej verzie s názvom Douyin. Platformy sú od seba oddelené, no obe reguluje čínska vláda.
Jonáš Čumrik, známy pod pseudonymom Johny Machette, ktorý prednáša na Fakulte sociálnych vied Karlovej univerzity poukazuje na algoritmus uverejňovania príspevkov na sociálnej sieti.
„Obsah je oveľa dôležitejší ako ľudia, ktorí ho vytvárajú. Nezameriava sa na známych ľudí (…), ale na druh obsahu, ktorý nás zaujíma a algoritmus vie, aký obsah nás zaujíma,“ vysvetľuje Čumrik.
Skeptický postoj k známej platforme a jej vplyvu na psychiku detí vyjadruje aj psychológ Radek Ptáček.
„Štúdie jasne poukazujú na dva aspekty. Prvým je technológia, ktorej cieľom je vylúčiť krátke pocity šťastia v človeku, čo je, samozrejme, veľká záplava dopamínu. Núti nás to chcieť ešte viac. Technológia je teda striktne postavená na tom, aby sme boli závislí od produkcie krátkych videí," vysvetľuje Ptáček.
Druhým aspektom je podľa neho obsah, ktorý používateľov ovplyvňuje. Mnohokrát je možné naraziť na videá, ktoré navádzajú na sebapoškodzovanie, problematický príjem potraviny, čo vedie k psychickým problémom.
Dobrovoľné sledovanie
Okrem závislosti od aplikácie a možného navádzania na nebezpečné a nemorálne činnosti TikTok podľa odborníkov zneužíva aj osobné údaje a takisto dokáže manipulovať s používateľmi.
„Aplikácia, ktorá má dlhodobé korene v Číne, je povinná poslúchať príkazy čínskej vlády, pretože tak je nastavená legislatíva. Algoritmus bude manipulovať s používateľmi, aby zistili, čo bude vyhovovať čínskej vláde," vysvetľuje investigatívny reportér časopisu Seznam Zprávy Lukáš Valášek.
Z osobných údajov využíva populárna sociálna sieť najmä polohu osoby, jej IP adresu, ale aj názvy WiFi sietí, ktoré podľa L. Valáška môžu byť použité na identifikáciu každodenných rutín používateľa.