Elon Musk chce zmeniť spôsob zobrazovania odkazov na správy na svojej platforme sociálnych médií X, predtým známej ako Twitter. Podľa agentúry Reuters by tento krok mohol vydavateľom správ obmedziť možnosť prilákať užívateľov. Z odkazov na spravodajské články zdieľané na platforme má zmiznúť titulok a text a zostane iba sprievodný obrázok, uviedla sociálna sieť. Dodala, že pokyn pochádza priamo od Muska. Firma tak potvrdila skoršiu správu časopisu Fortune, ktorá odkazovala na zdroje.

Týmto krokom sa Musk zrejme snaží prinútiť užívateľov, aby na platforme X trávili viac času. Chce ich tiež dotlačiť k tomu, aby si kvôli podrobnejším informáciám zvolili predplatenú službu, napísala agentúra Reuters.

Vplyv na inzerentov je nejasný

Nie je podľa nej bezprostredne jasné, ako tento krok ovplyvní inzerentov na sociálnej sieti. V júli Musk uviedol, že sieť X má 540 miliónov aktívnych mesačných užívateľov.
V súčasnosti sa odkazy na správy objavujú na časovej osi užívateľov spolu s obrázkom, adresou zdroja a skráteným titulkom. Takáto prezentácia prispieva k tomu, že užívateľ na odkaz skôr klikne, a vydavatelia tak získavajú čitateľov. Plánovanú zmenu predstavuje sieť X v jednom z príspevkov.

Po skrátení odkazov by užívatelia mohli pridať aj text a uvažovať o prémiovej službe X, ktorá umožňuje napísať jeden príspevok s dĺžkou až 25-tisíc znakov. Musk v kontexte týchto zmien prezentuje službu X ako relevantnejšiu platformu pre tvorcov obsahu. Prémioví predplatitelia teraz môžu zverejňovať dlhšie videá, ich príspevky sa zobrazujú vyššie v časovej osi a dostávajú tiež podiel z predaja reklamy.

Pred pár dňami Musk oznámil, že sociálna sieť X odstráni funkciu, ktorá užívateľom umožňuje zablokovať nechcených sledujúcich, a zabrániť im tak v čítaní a komentovaní príspevkov. Užívatelia môžu pomocou tejto funkcie zabezpečiť, že sa v reakciách na ich príspevky nebudú objavovať nenávistné a obťažujúce komentáre.

Nezodpovedný postoj

Zrušenie blokovania je ďalšou zo série zmien, ku ktorým Musk pristúpil po vlaňajšom prevzatí twitteru za 44 miliárd dolárov. Tieto zmeny zahŕňali napríklad výrazné zníženie počtu zamestnancov, obnovenie predtým zrušených účtov či nedávne premenovanie siete na X.

Musk sa označuje za zástancov absolútnej slobody slova, niektorí kritici však jeho postoj označujú za nezodpovedný. Existujú výskumy, podľa ktorých na sieti X po prevzatí došlo k vzostupu nenávistných komentárov a niektoré vlády sieť vinia, že dostatočne nereguluje obsah, napísala agentúra Reuters.

Musk, ktorý je tiež výkonným riaditeľom automobilky Tesla, je v súčasnosti najbohatším človekom na svete. Podľa indexu miliardárov, ktorý zostavuje agentúra Bloomberg, dosahuje aktuálna hodnota jeho majetku 216 miliárd dolárov.

Ďalšie dôležité správy

Elon Musk, Napoleon Bonaparte
Neprehliadnite

Elon Musk sa prirovnal ku generálovi na bojisku. Pri riadení firiem sa inšpiroval Napoleonom