Prieskum monitoruje životy mladých ľudí, zameriava sa na ich životný štýl, hodnoty a názory. Tiež sleduje konzumáciu médií, technológií či spotrebiteľské správanie, obľúbenosť značiek a celebrít. TNS ju prezentuje ako odhalenie návykov ľudí, ktorí sú už súčasnými a budúcimi zákazníkmi.

Realizovaná bola na vzorke 1 500 respondentov vo veku 12-26 rokov v októbri a novembri minulého roku prostredníctvom internetu.

„Najčastejšie sú mladí ľudia na Facebooku, ktorý denne navštevuje až 81 percent z nich, pretože tam môžu robiť všetko to, čo ich baví – zdieľať zaujímavé obsahy, komentovať príspevky, písať statusy, ukladať fotografie, organizovať skupiny, hrať hry, spoznávať nových ľudí alebo chatovať s kamarátmi,“ informuje TNS.

Na Google denne klikne necelá tretina (31%) mladých ľudí a štvrtina si skontroluje poštu na Gmaile. Ďaleko za prvou trojkou, pod hranicou desiatich percent, nasledujú slovenské weby ako Pokec či Centrum.

Facebook jednoznačne dominuje aj medzi sociálnymi sieťami, ktoré mladí ľudia využívajú. Profil na ňom majú už takmer všetci respondenti, zhruba polovica je tiež registrovaná na Pokeci či na Google+. Twitter, ktorý je populárny najmä v Spojených štátoch, využíva pätnásť percent mladých Slovákov, fotografie na Instagrame zdieľa s ostatnými deväť percent oslovených.

Najmladší oslovení (12-15 roční) sú online najmä kvôli hrám. Okrem toho, že ich hry bavia, predstavujú socializačný aspekt, vďaka ktorému zapadnú medzi svojich rovesníkov. Starší oslovení na internete oveľa radšej komunikujú alebo si vyhľadávajú informácie rôzneho charakteru.

Priateľom sa venujú na internete

Mladí strávia na internete zhruba štyri hodiny denne. Zo zvyšných dvadsiatich hodín prespia minimálne sedem, ďalších šesť presedia v škole a doma nad knihami, hodinu cestujú do a zo školy a zvyšných šesť hodín sa venujú svojim záľubám – pozerajú televíziu, počúvajú hudbu, čítajú či športujú.

„Okrem internetu trávia mladí radi čas aj so svojimi priateľmi. Môže sa preto zdať, že mladí ešte úplne nezapredali dušu virtuálnej realite. V ich svete je však aj napríklad chatovanie na sociálnej sieti jedným zo spôsobov venovaniu sa priateľom. A keď si uvedomíme, koľko času mladí trávia s priateľmi v škole, na krúžkoch či brigáde a potom ešte chatujú a skypeujú s kamarátmi z rôznych kútov sveta, tak dnešná mládež je súčasťou oveľa väčšej sociálnej interakcie, ako tomu bolo v minulosti. Aj keď skutočne blízkych priateľov majú v priemere len päť,“ uvádza TNS.

TNS zisťoval aj to, ako sú na tom mladí s využívaním technológií. Väčšina z nich už vlastní smartfón (78 %) a štvrtina (25 %) uvažuje o jeho kúpe v budúcnosti. Na ústupe sú klasické mobilné telefóny s klávesnicou, o ktorých kúpe už neuvažuje takmer nik.

Medzi obľúbené zariadenia patria ďalej notebooky, vlastnia ich takmer tri štvrtiny (73 %) mladých ľudí. Tablet používa každý piaty (21 %) oslovený a približne rovnaký podiel (19 %) si ho čoskoro plánuje kúpiť.