Americká softvérová spoločnosť Microsoft a internetová firma Google nemajú v pláne spochybniť svoje zaradenie medzi platformy, ktoré musia spĺňať pravidlá európskej digitálnej normy DMA.

S odvolaním sa na oznámenie oboch firiem to uviedla agentúra Reuters. Cieľom pravidiel je zabezpečiť lepšiu ochranu podnikania menších konkurentov.

Európska komisia v septembri oznámila, že pravidlám bude podliehať 22 platforiem, napríklad sociálnych sietí a internetových prehliadačov, ktoré prevádzkuje šesť veľkých technologických spoločností.

Päť týchto podnikov je zo Spojených štátov, a to Microsoft, Amazon, Apple, Aplhabet, ktorý je vlastníkom Googlu, a Meta Platforms. Šiestou spoločnosťou je čínska ByteDance, ktorá vlastní platformu TikTok.

Pre spotrebiteľov by v rámci nových pravidiel malo byť jednoduchšie odhlásiť sa zo služieb týchto platforiem a prejsť ku konkurencii. Platformy, ktoré so svojím zaradením do zoznamu nesúhlasia, môžu do štvrtka predložiť sťažnosť Všeobecného súdu Európskej únie.

Spoločnosť Microsoft uviedla, že svoje zaradenie do zoznamu akceptuje a že bude spolupracovať s Európskou komisiou, aby splnila svoje povinnosti v rámci DMA. Taktiež firma Google oznámila, že sa proti rozhodnutiu eurokomisie neplánuje odvolať.

Podľa zdrojov z odvetvia je však pravdepodobné, že niektoré platformy, napríklad Tiktok, sa proti rozhodnutiu Európskej komisie postavia. Platforma TikTok už skôr uviedla, že so svojím zaradením do zoznamu „zásadne nesúhlasí“. Agentúra Bloomberg minulý týždeň informovala, že sťažnosť pravdepodobne vznesie aj firma Apple.

Ďalšie dôležité správy

Umelej inteligencii by sa mali v budúcnosti prispôsobiť všetky priemyselné odvetvia.
Neprehliadnite

TREND Barometer: Máte konkrétne ciele a očakávania od implementácie AI vo vašej firme?