Meta v septembri plánuje spustiť nových četbotov s umelou inteligenciou, ktorí budú mať rôzne osobnosti. Spoločnosť sa nimi chce pokúsiť zvýšiť aktivitu používateľov na sociálnych sieťach, píšu The Financial Times.

Četboty budú schopné viesť s takmer štyrmi miliardami používateľov diskusie, ktoré sa podobajú bežným ľudským konverzáciám. Vývojári im dali prezývku „persóny“ a modelujú ich podľa rôznych postáv. Meta skúmala možnosť spustiť četbota, ktorý by hovoril napríklad ako bývalý americký prezident Abraham Lincoln. Ďalší četbot mal ponúkať cestovateľské tipy a vyjadrovať sa ako surfer.

Tento krok prichádza v čase, keď sa Meta usiluje prilákať a udržať si používateľov. Okrem toho čelí konkurencii zo strany nových hráčov, akým je TikTok. Cieľom firmy je využiť rozšírený záujem o umelú inteligenciu v Silicon Valley, ktorý odštartovala firma OpenAI, keď v novembri 2022 spustila četbota ChatGPT.

Nástroje AI však podľa odborníkov dokážu nielen zvýšiť aktivitu používateľov, ale aj zhromažďovať veľké množstvo nových údajov o ich záujmoch. Vďaka tomu bude Meta vedieť lepšie cieliť reklamy, ktoré jej ročne generujú tržby v hodnote 117 miliárd dolárov.

„Používatelia svojou interakciou s četbotom spoločnosti odhalia oveľa viac údajov a tá s nimi môže robiť čo len chce,“ upozornila Ravit Dotanová, spoluzakladateľka laboratória Collaborative AI Responsibility na Univerzite v Pittsburgu.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Bezpečnosť umelej inteligencie nemožno zveriť hŕstke firiem, ktoré medzi sebou pretekajú