V reakcii na dva nedávne hackerské útoky na francúzsku nemocnicu dnes prezident Emmanuel Macron oznámil, že krajina investuje miliardu eur na posilnenie odolnosti kritickej infraštruktúry voči kybernetickým útokom. Vzniknúť má tiež centrálne miesto, ktoré bude koordinovať všetky kroky na poli kybernetickej ochrany, informovala agentúra AFP.

Macron to oznámil po videokonferencii s predstaviteľmi nemocníc v mestách Dax a Villefranche-sur-Saône. Obe sa v uplynulých dňoch stali obeťami útoku hackerov, ktorých cieľom bola snaha útočníkov získať výpalné. Niektorí pacienti museli byť kvôli strate dát a nefunkčnosti nemocničných systémov presunutí do iných kliník.

KK11 Portage - Na archívnej snímke z 11. decembra 2020 nápis spoločnosti Pfizer v závode farmaceutickej spoločnosti Pfizer v Kalamazoo, americkom štáte Michigen. Vakcína vyvinutá spoločnosťami BioNTech a Pfizer je účinná aj v prípade mutácií koronavírusu, ktoré nedávno objavili v Británii a Juhoafrickej republike. Naznačujú to výstupy z predbežnej štúdie zverejnenej v databáze americkej vedeckej inštitúcie Cold Spring Harbor Laboratory (CSHL), píše agentúra AP a denník The Guardian.   Nové varia
Neprehliadnite

Hackeri z KĽDR sa pokúsili preniknúť do systému firmy Pfizer

„Táto hrozba je nanajvýš vážna," uviedol Macron. „To, čím ste si prešli, ukazuje na našu zraniteľnosť aj dôležitosť urýchlenia investícií," dodal prezident s tým, že tieto útoky predstavujú v čase pandémie Covidu-19 krízu v kríze.

V parížskej obchodnej štvrti La Défense by mal vzniknúť kybernetický kampus, ktorý má podľa Macrona za cieľ zefektívniť ekosystém francúzskej kybernetickej ochrany. Na jeho činnosti by sa malo podieľať 60 ľudí zo štátneho aj súkromného sektora. Štátna agentúra pre bezpečnosť informačných systémov Anssi, ktorá pomáha verejným inštitúciám s posilňovaním ochrany proti potenciálnym útokom hackerov, by koncom tohto roka mala personálne posilniť zo 400 na 600 ľudí.