Januárové rozhodnutie odstrihnúť vtedajšieho amerického prezidenta Donalda Trumpa od jeho účtov na Facebooku a Instagramu bolo správne. Rozhodol o tom v stredu kontrolný orgán spoločnosti Facebook, ktorý posudzuje vybrané prípady regulácie obsahu na platformách. Tzv. Dozorný panel však zároveň vyjadril nesúhlas s „neurčitým a neštandardizovaným trestom v podobe vylúčenia na dobu neurčitú" a žiada preto po Facebooku nové preskúmanie veci.

Kalifornská spoločnosť pred štyrmi mesiacmi účty končiaceho šéfa Bieleho domu zablokovala kvôli jeho vyjadreniam súvisiacim s vpádom jeho priaznivcov do sídla amerického Kongresu. Najskôr odstránila vybraný obsah a krátko na to oznámila, že Trump na dobu neurčitú stratí kontrolu nad svojimi účtami. Zásah zdôvodnila tým, že hlava štátu svojimi aktivitami prispievala k riziku násilností.

WA 11 Dalton - Končiaci americký prezident Donald Trump reční na predvolenom zhromaždení v Daltone v štáte Georgia, kde sa v utorok 5. januára 2021 rozhoduje o zvyšných dvoch kreslách v Senáte USA. FOTO TASR/AP 


President Donald Trump speaks during a campaign rally for Sen. Kelly Loeffler, R-Ga., and David Perdue at Dalton Regional Airport, Monday, Jan. 4, 2021, in Dalton, Ga. (AP Photo/Evan Vucci)
Neprehliadnite

Trump spustil stránku na zdieľanie svojich príspevkov

Dozorný panel súhlasil, že príspevky vtedajšieho prezidenta zo 6. januára „vážne" porušili užívateľské zásady. Trump vraj prekročil pravidlá proti podpore či oslavovaniu násilia, keď účastníkom nepokojov v Kapitole odkázal: „Milujeme vás. Ste veľmi výnimoční". V inom príspevku ich označil za „skvelých vlastencov", čo je podľa verdiktu tiež v rozpore so zásadami.

Nebolo však správne, že Facebook uvalil neurčitý a neštandardizovaný trest v podobe vylúčenia na dobu neurčitú. Normálne postihy Facebooku zahŕňajú odstránenie nepovoleného obsahu, uvalenie časovo ohraničenej blokácie alebo trvalé vyradenie stránky a účtu z prevádzky," uvádza kontrolný rada zložená z 19 akademikov a bývalých politikov a novinárov. Facebook podľa rozhodnutia musí do pol roka dokončiť preskúmanie prípadu s cieľom určiť „primeranú odpoveď".