Už v čase protikorupčných protestov prichádzali so „zaručenými“ správami o pripravovanom štátnom prevrate, snajperoch, či prepojeniach na finančníka a filantropa maďarského pôvodu Georgea Sorosa.

Dnes vydávajú za pravdu vymyslenú konšpiráciu, že na Slovensko pricestoval Sorosov organizátor revolúcii „Marcello Fabiani“.

Prvá internetové zmienka o tomto domnelom mužovi sa však objavila až v stredu minulý týždeň, kedy dezinformačný web s prepojeniami na Rusko Aeronet.cz napísal, že redakcia „získala informáciu, že na Slovensko dorazila pravá ruka Georgea Sorosa, Marcello Fabiani“. 

Podľa webu Aeronet je to jeden z architektov Oranžovej revolúce na Ukrajine v roku 2004. „Tajomný Marcello sa objavuje všade tam, kde padajú vlády a režimy, naša redakcia chystá v spolupráci exkluzívny článok o tomto človeku, ktorý jazdí po svete a pomáha koordinovať facebookové crowd eventy v uliciach, naposledy minulý mesiac organizoval v Moskve a v Petrohrade demonštráciu Alexeja Navaľného,“ píše konšpiračný portál.

Dezinformáciu o tajomnom Talianovi neskôr prebrali ostatné konšpiračné weby ako český Svobodný vysílač, slovenské Hlavné správy, i Zem a vek. V nedeľu ju prebrala aj 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa