Rozsiahle správy Komisie 11. septembra, amerických vládnych agentúr a expertných skupín vyvrátili existenciu akéhokoľvek skrytého sprisahania, napísali BBC News.

Aktivistické skupiny v USA a inde vo svete, ktoré sa označujú ako hnutie Pravda 9/11 (the 9/11 Truth movement), však stále tvrdia, že skutočnosti sa zahmlievajú. Niektorí poprední predstavitelia hnutia tiež šíria konšpirácie o  sprisahaní ohľadom covidu-19 a vakcín.

K týmto diskusiám sa pridali aj niektorí bývalí politici, celebrity a mediálne známi ľudia.

Svetová vláda

Nástup nových konšpiračných hnutí online, ako je QAnon, ktorého stúpenci okrem iných konšpiračných názorov veria, že za útoky je zodpovedný „hlboký štát“ USA, udržal tieto konšpiračné teórie v obehu a priniesol ich oveľa širšiemu publiku. Klipy a filmy známe ako Loose Change umiestnené na internete posilnili mnohé z nepravd, ktoré kolujú.

Ground Zero Museum
Neprehliadnite

Po dvadsiatich rokoch si v New Yorku pripomenú teroristické útoky sériou spomienok na ich obete

Tieto nepravdy sa zhodujú s novšími presvedčeniami online hnutí, že globálne elity plánujú obmedziť občianske slobody v reakcii na útoky a uľahčiť zriadenie autoritatívnej svetovej vlády.

 Online platformy konšpiračných teórií naďalej presadzujú tvrdenia o účasti vlády USA na útokoch 11.septembra 2001.

New York, 11. septembra 2001
Zdroj: TASR / AP - William Kratzke
New York, 11. septembra 2001

Tvrdenie, ktoré je široko zdieľané online: „Letecké palivo nemôže roztaviť oceľové nosníky“, naznačuje, že budovy Svetového obchodného centra boli zbúrané výbušninami. Podľa oficiálnej správy však havarované lietadlá značne poškodili nosné stĺpy oboch veží a zničili protipožiarnu ochranu. Požiare v niektorých oblastiach navyše dosiahli až 1 000 °C, čo spôsobilo deformáciu oceľových nosníkov a následné zrútenie budov.

Nekontrolovaný požiar

Nekontrolované požiare  budovy číslo  WTC 7 , 47-poschodového mrakodrapu v blízkosti Twin Towers, pritiahli mnoho konšpiračných teórií.   Táto budova - obsahujúca kancelárie CIA, ministerstvo obrany a úrad pre núdzové situácie - sa zrútila niekoľko hodín po Twin Towers bez toho, aby bola zasiahnutá lietadlom. Konšpiračné teórie hnutia 9/11 hovoria o riadenej demolácii.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa