Podľa amerického ministerstva sú nové sankcie odvetou za „veľa provokácií Pchjongjangu, najmä za nedávny kybernetický útok proti spoločnosti Sony Pictures“. USA už v minulosti vyhlásili proti Severnej Kórei sankcie za jej jadrový program, terajšie sankcie sú však vôbec prvé, ktoré sú reakciou na údajný hackerský útok. Biely dom dal najavo, že nejde o poslednú reakciu.

Sankcie podľa agentúry AP postihujú severokórejskú tajnú službu a firmu zaoberajúcu sa predajom zbraní. Desať osôb, proti ktorým sú sankcie namierené, pracuje pre tieto organizácie alebo pre severokórejskú vládu. Sankcionované osoby a firmy nebudú mať prístup k americkým finančným zdrojom a americké firmy s nimi nesmú udržiavať obchodné kontakty.

Štúdiá Sony Pictures sa v decembri stali terčom hackerského útoku kvôli filmu The Interview, ktorý zosmiešňuje vodcu KĽDR Kim Čong-una. Washington z útoku obvinil KĽDR, ktorá obvinenie odmietla. Sony Pictures z bezpečnostných dôvodov zrušilo uvedenie filmu do kín, ale film sa nakoniec v obmedzenom rozsahu dostal k divákom.

Podľa agentúry Reuters nie je zrejmé, aký vzťah k hackerskému útoku proti Sony Pictures majú organizácie vystavené sankciám. Všetky tri sú už z minulosti zaťažené americkými sankciami kvôli aktivitám spojeným so severokórejskou jadrovou bombou. Podľa Washingtonu za hackerským útokom stojí severokórejská vojenská rozviedka RGB.

Žiadna z desiatich osôb, ktorých mená figurujú v novom sankčnom zozname, nepatrí k vládnucej severokórejskej elite. Podľa Reuters ide o zamestnancov spoločností, ktoré boli už predtým vystavené sankciám USA. Prvé sankcie proti Pchjongjangu vyhlásili USA už v 50. rokoch minulého storočia.

„Cieľom sankcií nie je severokórejské obyvateľstvo, ale vláda KĽDR za jej akcie, ktoré ohrozujú USA a ostatných,“ napísal B. Obama v sprievodnom liste pre vedúcich predstaviteľov Snemovne reprezentantov a Senátu.