Americká internetová spoločnosť Google bude platiť francúzskej tlačovej agentúre Agence France-Presse (AFP) za obsah. Google v stredu oznámil, že s agentúrou podpísal päťročnú zmluvu.

Je to jedna z najväčších licenčných dohôd podľa nového francúzskeho zákona, uviedla agentúra Reuters. Finančné podmienky dohody Google odmietol zverejniť.

Spolupráca na projektoch

AFP a Google v spoločnej tlačovej správe uviedli, že budú tiež spolupracovať na projektoch, ako je napríklad overovanie faktov. „Táto dohoda je uznaním hodnoty informácií,“ povedal riaditeľ AFP Fabrice Fries, informovala agentúra ČTK.

Reuters už skôr napísal, že Google začiatkom tohto roka súhlasil s tým, že v období troch rokov zaplatí 76 miliónov dolárov (vyše 67 miliónov eur) skupine 121 francúzskych vydavateľov správ.

AFP ale súčasťou dohody nebola. Táto dohoda je však odložená a čaká sa na výsledok protimonopolného konania, v ktorom francúzsky úrad pre ochranu hospodárskej súťaže firmu Google obvinil, že nekonala v dobrej viere.

Novinári sa sťažovali

Spravodajské firmy už dlho strácajú príjmy z reklamy v prospech internetových spoločností, ako je práve Google alebo Facebook. Novinári sa navyše roky sťažujú, že tieto firmy využívajú nimi vytváraný obsah bez toho, aby zaň platili. Väčšiu vyjednávaciu silu im dali až nové zákony schválené vo Francúzsku a v Austrálii, vďaka ktorým vydavatelia podpisujú kolektívne licenčné dohody za miliardy dolárov.

Nová dohoda nezahŕňa AFP do služby News Showcase, čo je funkcia, ktorú Google spustil v minulom roku a ktorá propaguje obsah od viac ako 1000 vydavateľov, ktorí súhlasili s licencovaním svojho obsahu za poplatok.

Túto dohodu s Googlom v januári podpísala agentúra Reuters. Minulý mesiac potom spoločnosť Facebook podpísala zmluvu ohľadom autorských práv so združením Alliance de la presse d'information générale (Apig), ktoré zastupuje časť francúzskych vydavateľov správ, vrátane denníka Le Figaro.

Alphabet
Neprehliadnite

Štvrťročný zisk majiteľa Googlu vzrástol o viac ako dve tretiny