Ilegálny web Joker 's Stash, cez ktorý sa obchodovalo s kradnutými kreditnými kartami a osobnými údajmi, ukončil činnosť. Išlo o najväčší server tohto druhu na svete. Jeho prevádzkovatelia už získali v rôznych kryptomenách viac ako miliardu dolárov, uviedla dnes agentúra Reuters. Tá sa odvoláva na firmu Elliptic, ktorá analyzuje blockchain, teda presuny kryptomien medzi účtami. Spoločnosť Elliptic označila rozhodnutie vlastníkov činnosť webu ukončiť za vzácny príklad toho, kedy sa podnik z ilegálneho biznisu stiahne na základe svojich vlastných pravidiel.

Na využívanie kryptomien k trestnej činnosti už dlhšiu dobu upozorňujú úrady v mnohých krajinách. Napríklad americká ministerka financií Janet Yellenová aj prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová v januári vyzvali, aby obchod s digitálnymi menami práve z týchto dôvodov podliehal prísnej regulácii. Kým vlády a regulačné úrady si najviac všímajú používanie kryptomien na účely financovania terorizmu a prania špinavých peňazí, zďaleka najviac sa kryptomeny používajú v obchode s drogami, k podvodom a pri vydieraní, tvrdí spoluzakladateľ firmy Elliptic Tom Robinson.

ECB chce skrotiť kryptomeny
Neprehliadnite

Bitcoin pokračuje v prelamovaní rekordov. Podporuje ho rastúca akceptácia veľkých firiem

Ilegálny web Joker 's Stash vznikol v roku 2014 a jeho anonymný zakladateľ JokerStash - čo môže byť jeden i viac ľudí - komunikoval v ruštine a v angličtine, uvádza Elliptic. Dostupný bol bežne na internete aj cez takzvaný darknet či darkweb, čo je ťažšie prístupná časť internetu. Dostať sa tam dá len cez špeciálne softvérové ​​nástroje, ktoré skrývajú užívateľovu identitu. Najčastejšie sa využíva pre komunikáciu s podsvetím a s kriminálnymi živlami všetkého druhu.

Elliptic odhaduje, že JokerStash za svoju činnosť zarobil v kryptomenách cez miliardu dolárov, merané súčasnými cenami. V roku 2014, kedy začal tento web fungovať, stála napríklad najznámejšie kryptomena bitcoin len niečo málo cez 300 dolárov. Teraz sa predáva zhruba za 49-tisíc dolárov a spolu s ňou sa zvyšujú aj ceny ostatných digitálnych mien.

Ku klientom firmy Elliptic patria vládne úrady i finančné spoločnosti. Sumu vyše miliardy dolárov v prípade webu Joker 's Stash Elliptic získal na základe analýzy príjmov čierneho trhu, kde sa web angažoval a kde sú stanovené určité poplatky. Podľa analytikov firmy Elliptic suma vyše miliardy dolárov predstavuje spodnú hranicu odhadu, v skutočnosti teda môže ísť aj o viac peňazí.

Facebook
Neprehliadnite

Facebook natrvalo prestane odporúčať používateľom skupiny s politickou tematikou

Medzinárodná policajná organizácia Interpol spolu s americkým Federálnym úradom pre vyšetrovanie (FBI) sa v januári zmocnili doménových mien, ktorých Joker 's Stash využíval, web ale ďalej fungoval cez darknet. Jeho činnosť na darknete v decembri zachytila ​​aj spoločnosť Digital Shadows, ktorá sa venuje zabezpečenia internetu.

Robinson z firmy Elliptic povedal, že obchody s kradnutými kreditnými kartami a s osobnými údajmi je miliardový biznis a tiež spôsob, ako využiť iných kriminálnych aktivít na internete. Joker 's Stash 15. januára zanechal odkaz, že k 15. februáru definitívne končí. ,,Joker odchádza na zaslúžený odpočinok," stálo podľa Reuters v odkaze, u ktorého bol obraz nazvaný Stańczyk, ktorý v roku 1862 namaľoval poľský maliar Jan Matejko. Elliptic ale tvrdí, že web je off-line už od 3. februára.