Na českom mediálnom trhu príde vo štvrok k zaujímavej transakcii. Verejnoprávna Česká tlačová kancelária kupuje od finančníka Igora Rattaja fotobanku Profimedia.cz, ktorá ponúka viac ako 200 miliónov fotografií, uvádza český potál Seznamzpravy.cz.

„Áno, môžem potvrdiť, že Profimediu predávam, kupcom je ČTK, zajtra (vo štvrtok) to podpisujeme,“ povedal v stredu portálu Igor Rattaj s tým, že detaily pred podpisom zmluvy nechce zverejňovať. Podľa informácií Seznamzpravy.cz by hodnota transakcie mala dosiahnuť približne 200 miliónov korún (asi 7,85 milióna eur).

Prvý deň lyžovania pre verejnosť v lyžiarskom areáli na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách dňa 12. decembra 2020.
Neprehliadnite

Kríza doľahla aj na tých najsilnejších. U Rattaja prepustia 260 ľudí

O záverečnej fáze rokovaní informovala ČTK ešte v decembri minulého roka. Obe strany vtedy potvrdili záujem transakciu uskutočniť. Akvizícia by podľa nich rozšírila ponuku fotografií a priniesla zákazníkom oboch firiem nové služby, uviedla ČTK v tlačovej správe.

,,Zákazníkom umožní pracovať pohodlne v jednom prostredí s efektívnym vyhľadávaním. Zdieľaný obsah na spoločnej platforme umožní užívateľom ušetriť na doplnkových zdrojoch bez ohľadu na to, aké konkrétne typy fotografií potrebujú. Orientáciu klientom zjednoduší aj postupne zjednocovanie licenčných podmienok. Odberatelia nepochybne ocenia aj to, že ich fotografické potreby budú administrované z jedného miesta, ktoré bude riešiť všetky ich potreby ohľadom vizuálneho obsahu," oznámila vtedy ČTK.

Akvizíciou spoločnosti Profimedia dosiahne ČTK na ďalšie zahraničné trhy s fotografiami. Získa tiež modernú technologickú platformu pre predaj fotografií, ktorú vyvinula Profimedia a ktorá už teraz slúži niekoľkých fotobankám na svete.

Skupina Profimedia.cz ponúka viac ako 200 miliónov fotografií od svojich partnerov, medzi ktoré patrí napríklad Shutterstock, AFP, New York Times. Zastupuje viac ako 350 dodávateľov snímok z celého sveta. Súčasťou obchodu je materská Profimedia so sídlom v Česku a aj dcérske firmy v Maďarsku, Chorvátsku a Rumunsku.