Celý spor medzi šéfom OľaNo Igorom Matovičom a redakciou časopisu .týždňa sa začal po slávnostnom udeľovaní štátnych vyznamenaní prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Prezidentka ocenila 20 osobností vrátane Petra Zajaca.

I. Matovič na svojej sociálnej sieti reagoval na udelenie štátnych vyznamenaní slovami, že ľutuje, že štátne vyznamenanie nedostal Milan Kňažko a P. Zajaca označil, že je „nejaký kukuričný partizán“. 

Bojkot tlačoviek Matoviča

Na slová I. Matoviča hneď zareagoval šéfredaktor časopisa .týždňa Štefan Hríb, podľa ktorého I. Matovič prekročil všetky hranice normálnosti. Podľa Š. Hríba ide o „hrubú urážku jedného z kľúčových zakladateľov Verejnosti proti násiliu, prezidentky a pravdy o nich dvoch“.

Z toho dôvodu sa Š. Hríb rozhodol, že v časopise .týždeň už nebudú uverejňovať žiadne jeho verejné vyjadrenia ani tlačové besedy, pokiaľ sa šéf OľaNO neospravedlní.

Ku kritike sa pridali ďalší

Ku kritike statusu I. Matoviča sa pridali aj ďalší redaktori .týždňa a politici. Dlhoročný redaktor .týždňa Eugen Korda, píše, že je oveľa znepokojúcejšie, že I. Matovič je a bude najväčšou prekážkou na ceste k návratu Slovenska k normálnej krajine. „Je bezpečnostným rizikom a niet sa čo čudovať, že sa od neho odťahuje väčšia časť relevantnej opozície,“ dodáva E. Korda. 

Na status I. Matoviča reagoval aj poslanec Ondrej Dostál, podľa ktorého „nazvať Petra Zajaca „akýmsi Petrom Zajacom“ a „kukuričným partizánom“ je nepravdivé, urážlivé a ďaleko za hranicou normálnej ľudskej slušnosti.“ Podľa neho si P. Zajac štátne vyznamenanie zaslúži. „Je jedným z tých ľudí, ktorých aktivite v Novembri 1989 vďačíme za našu dnešnú slobodu,“ píše vo svojom statuse poslanec.