Holandský súd nariadil pravicovému politikovi Thierrymu Baudetovi, aby epidemiologické obmedzenia prestal prirovnávať k holokaustu. Informovala o tom agentúra DPA.

Baudet, poslanec a líder pravicovo-populistickej strany Fórum pre demokraciu (FVD), musí v súlade s verdiktom zo svojich účtov na sociálnych sieťach odstrániť príspevky, v ktorých sa takýchto porovnaní dopustil. V diskusiách o pandemických opatreniach má tiež zakázané používať fotografie zobrazujúce výjavy z holokaustu.

Nezaočkovaných prirovnal Židom

Baudet (38) pred časom na sociálnych sieťach prirovnával ľudí nezaočkovaných proti covidu, ktorí majú v súlade s epidemiologickými opatreniami zakázaný vstup na viaceré miesta v Európe, k Židom a k tomu, ako ich nacisti vylučovali z verejného života, kým sa ich rozhodli vyhladiť.

V nedeľu 12. septembra 2021 pricestoval na oficiálnu návštevu Slovenska pápež František. Počas návštevy, ktorá potrvá do 15. septembra Svätý Otec zavíta do Bratislavy, Košíc, Prešova a Šaštína. Stretne sa s troma najvyššími ústavnými činiteľmi, ale aj zástupcami židovskej či rómskej komunity. V Šaštíne je na programe svätá omša s homíliou Svätého Otca. Návšteva, ktorej mottom je “ S Máriou a Jozefom na ceste za Ježišom” je prvou cestou pápeža Františka na Slovensko. Na snímke pápež František (up
Neprehliadnite

Pamäť nesmie ustúpiť zabudnutiu, povedal pápež pri pamätníku holokaustu

Predmetné príspevky musí Baudet odstrániť do 48 hodín. Za prípadne neuposlúchnutie tohto nariadenia mu hrozí pokuta vo výške 25-tisíc eur, a to za každý ďalší deň omeškania, približuje agentúra AFP.

Politik urážal obete a preživších holokaustu

Sudca rozhodol, že Baudet takýmito príspevkami „nezmyselne urážal obete a preživších holokaust a ich príbuzných".

Baudet avizoval, že sa voči rozsudku odvolá

Na súde tvrdil, že obvineniami je obmedzená sloboda jeho prejavu, a uvádzal tiež, že holokaust svojimi vyjadreniami nikdy nechcel bagatelizovať.

Sudca súhlasil s tým, že Baudet nemal v úmysle holokaust bagatelizovať. Upozornil však na to, že keď prenasledovanie Židov prirovnal k politickej reakcii na pandémiu, skúsenosti Židov tým bagatelizoval a vytvoril tak prostredie napomáhajúce šíreniu antisemitizmu.

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas tlačovej konferencie k aktuálnej epidemiologickej situácii 23. júna 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Prezidentka vyzýva ľudí, aby si uctili obete holokaustu a spoznali ich príbehy