Holandskému televíznemu novinárovi Danielovi Verlaanovi zo spravodajského kanálu RTL Nieuws sa nechtiac podarilo pripojiť k dôvernej videokonferencii ministrov obrany Európskej únie. Holandská ministerka obrany totiž omylom na twitteri zverejnila prístupové údaje. Viditeľne prekvapený reportér zameraný na technológie ministrom cez kameru zamával, keď si uvedomil, že je nevítaným hosťom zasadnutia. „Viete, že ste vstúpil do tajnej konferencie?" opýtal sa votrelca očividne rozladený šéf únijnej diplomacie Josep Borrell.

KK5 Miláno - Na snímke očkovanie proti chrípke v Múzeu vedy a techniky v Miláne 4. novembra 2020. Múzeum ponúklo svoje priestory nemocnici v Miláne, aby mohli ľudia udržiavať bezpečný odstup pri očkovaní. FOTO TASR/AP

A nurse injects flu vaccine at the Museum of science and technology in Milan, Italy, Wednesday, Nov. 4, 2020. The museum offered its ample spaces to a hospital in Milan in order to help people keeping safe distance while receiving the vaccine. Health officials and medical groups a
Neprehliadnite

Brusel varuje Maďarsko pred dovozom a použitím ruskej vakcíny proti koronavírusu

„Áno, ospravedlňujem sa. Som novinár z Holandska. Ospravedlňujem sa, že som prerušil vašu konferenciu," dostal zo seba Verlaan za všeobecného smiechu ostatných účastníkov debaty. „Odchádzam odtiaľto," dodal žurnalista. „Viete, že to je trestný čin?" spýtal sa Verlaana Borrell. „Radšej by ste sa mal rýchlo rozlúčiť, než príde polícia," dodal šéf únijnej diplomacie. Verlaan sa na videokonferenciu dostal vďaka tomu, že holandská ministerka obrany Ank Bijleveldová na twitteri zverejnila fotografiu, ktorá obsahovala aj prihlasovacie adresu a časť PIN kódu. „Po početných pokusoch sa RTL Nieuws podarilo uhádnuť PIN tajnej porady, pretože päť zo šiestich číslic kódu bolo na fotografii vidieť," uviedla televízia.

Aj keď incident mnohých pobavil, vyvolal tiež vážne otázky ohľadom zabezpečenia dôverných rokovaní EÚ. Stretnutie ministrov obrany bolo kvôli preniknutiu cudzej osoby ukončené. „Takéto narušenie je nezákonné a bude odovzdané úradom," uviedol podľa BBC hovorca Rady EÚ. Hovorca holandského ministerstva obrany uviedol, že zverejnenie prihlasovacích údajov na twitteri bola „hlúpa chyba", ktorá ale ukazuje, aká dôležitá je opatrnosť pri zverejňovaní fotografií zo schôdzí.