Š. Harabin hneď na úvod takmer dvadsať minút neprerušene rečnil o tom, ako ho už roky „okiadzajú mainstreamové slniečkárske médiá.“ Označil ich za skorumpované. „Keďže som bol vo vláde, viem, že toto presne, čo robili Grendel s Lipšicom, že si kupovali médiá, tak toto robili aj Erik Tomáš s Kaliňákom. Teraz to produkujú tiež,“ povedal. Podľa neho mali médiá zadanie ho po každej tlačovke zostrihať tak, aby vyznel zle.

Celé sa to podľa Š. Harabina začalo, keď sa údajne postavil na stranu Srbska pri bombardovaní Juhoslávie. Naznačil, že z veľvyslanectva USA mal ísť pokyn pre tretí sektor a „slniečkárske médiá“, aby sa stal „nepriateľom číslo jeden“. V Slobodnom vysielači bývalý predseda Najvyššieho súdu a exminister spravodlivosti chválil vtedajšieho prezidenta Slobodana Miloševiča, ktorý bol medzinárodným tribunálom súdený za zločiny proti ľudskosti. „Miloševič bol jediný na strane práva a spravodlivosti, bránil svoj štát,“ tvrdil Š. Harabin.

Opakovaný konšpirátor

Napadol ďalej viacerých verejných činiteľov, okrem prezidenta Andreja Kisku aj ministerku Luciu Žitňanskú či generálneho prokurátora. Podľa neho „slniečkári rozbíjajú justíciu“, ich hlavnou agendou je etický kódex, proti ktorému sa postavil. Poslucháčom Slobodného vysielača radil aj v právnych veciach, napríklad odpovedal na otázku, či musia platiť koncesionárske poplatky, keď sú s RTVS nespokojní. „Väčšiu korupciu si už neviem predstaviť, ako keď je Mika riaditeľ a zároveň konzul Mexika,“ uviedol.

Š. Harabin je v konšpiračných médiách už etablovaný. Články publikoval v časopise Zem a vek. Na Youtube má vlastný kanál, kde šíri svoje názory. Slobodný vysielač avizoval, že Harabin bude mať pravidelnú dvojtýždňovú reláciu.

Š. Harabin sa vysmieva z etického kódexu, podľa zákona o sudcoch je však povinný dodržiavať zásady etiky. Podľa ďalšieho paragrafu tohto zákona by sa mal v občianskom živote aj pri práci zdržať všetkého, čo by mohlo narušiť vážnosť a dôstojnosť funkcie sudcu. Harabinove napádanie iných ústavných činiteľov by mohlo byť v rozpore s ustanovením zákona, že sudca „rešpektuje a presadzuje nezávislosť, morálnu integritu a nestrannosť súdnictva a vyhýba sa nevhodnému správaniu či vystupovaniu.“

Za hranicou

Členka Súdnej rady a sudkyňa Najvyššieho súdu Elena Berthotyová vo svojej prednáške Profesijná etika sudcov naznačila, že Harabinove vyjadrenia boli aj v minulosti za hranicou toho, čo si sudca môže pri slobode prejavu dovoliť.

„Na aktuálnych prípadoch, ako je glosovanie politického diania sudcom Najvyššieho súdu na sociálnych sieťach, uverejňovanie článkov v konšpiračnom časopise, v ktorých sudca útočí na prezidenta Slovenskej republiky, prirovná ho k Adolfovi Hitlerovi, vidíme, ako nutne potrebujeme nezávislý a rešpektovaný orgán, ktorý by sa výkladom etických zásad sudcov mal zaoberať a pokúsiť sa stanoviť kontúry hraníc slobody prejavu sudcu,“ uvádza E. Berthotyová.

Š. Harabin v súčasnosti čelí viacerým disciplinárnym konaniam, najmä v súvislosti s rozhodovacou činnosťou.