Hackeri napadli počas posledného kybernetického útoku „iba“ 130 účtov na Twitteri. Tvrdí to samotná spoločnosť spravujúca sociálnu sieť s tým, že neboli ukradnuté žiadne heslá.

Tento týždeň sa prevalilo, že nabúrané boli kontá niektorých z najznámejších ľudí na svete, medzi nimi demokratického kandidáta na prezidenta Joea Bidena, bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu, generálneho riaditeľa spoločnosti Tesla Elona Muska, ďalej miliardárov Jeffa Bezosa či Billa Gatesa. Zasiahnuté boli tiež kontá spoločností ako Apple a Uber, rovnako tak firiem špecializujúcich sa na virtuálnu menu bitcoin.

Pýtali peniaze

Doteraz neznámi páchatelia prevzali kontrolu nad týmito účtami a namiesto reálnych majiteľov posielali tweety, v ktorých pýtali peniaze. Twitter reagoval tým, že klamlivé statusy odstránil.

„Pracujeme s majiteľmi účtov, ktorých sa to týka, a budeme to robiť aj v nasledujúcich niekoľkých dňoch,“ potvrdila aktuálne spoločnosť s tým, že preveruje, či došlo k ohrozeniu neverejných údajov týkajúcich sa týchto účtov. „Ak zistíme, že k tomu došlo, poskytneme aktualizácie,“ ubezpečila.

Prešetrujú viacerí, akcie klesli

Postihnuté kontá sú nateraz zamknuté a pôvodným majiteľom obnovia prístup, keď sa situácia vyrieši.

Vec preveruje americké ministerstvo spravodlivosti s Federálnym úradom pre vyšetrovanie (FBI). „Obávam sa, že táto udalosť môže predstavovať nielen koordinovaný súbor samostatných hackerských incidentov, ale skôr úspešný útok na bezpečnosť samotného Twitteru,“ citovala agentúra Bloomberg senátora Spojených štátov Josha Hawleyho. FBI zatiaľ záležitosť komentovať nechce. Udalosť súčasne interne vyšetrujú aj kompetentní za Twitter.

Hodnota akcií Twitteru rástla tento rok až do stredy večera, kedy sa incident odohral, celkovo o 11,29 percenta. Následne došlo k poklesu o viac ako 3 percentá.