Spoločnosť Google uzavrela už viac ako 600 licenčných zmlúv o obsahu s prevádzkovateľmi médií. Firma to uviedla vo svojom dnešnom oznámení. Podobne ako Facebook a ďalšie internetové spoločnosti reaguje na kritiku ohľadom absencie úhrad vydavateľom za poskytovanie ich obsahu internetovým užívateľom.

Google vytvoril platformu News Showcase, prostredníctvom ktorej chce až do roku 2023 podporovať žurnalistiku. Šéf platformy Brad Bender agentúre Reuters povedal, že firma nechce príjemcom určovať, ako majú s peniazmi nakladať. Dodal tiež, že Google je pripravený pôvodne sľúbenú miliardovú sumu zvýšiť.

Google Maps
Neprehliadnite

Aplikácia Google Maps bude vodičom navrhovať najekologickejšie trasu

S licencovaním obsahu už súhlasili vydavatelia z viac než desiatky krajín vrátane Nemecka, Británie, Austrálie a Argentíny. Americká firma sa už na platenie za obsah dohodla aj s časťou českých vydavateľov. Google podľa Reuters zaplatila francúzskemu denníku Le Monde za obsah 1,3 milióna dolárov. Regionálnemu francúzskemu denníka La Voix de la Haute-Marne potom prispel čiastkou 13 741 dolárov. Google sa k týmto informáciám odmietol vyjadriť.

Európska únia predvlani prikročila k úprave svojich pravidiel ochrany autorských práv. Tieto zmeny umožňujú vydavateľom správ požadovať kompenzáciu za časti obsahu, ktoré sa objavia na internetových platformách.