Spoločnosť Google zverejnila vo štvrtok svoju niekoľko mesiacov očakávanú komunitnú iniciatívu. Nová platforma nazvaná Google OpenSocial by mala zjednotiť už existujúce komunitné a socialnetworkingové služby. O jej vývoji spoločnosť prvý krát v náznakoch informovala v septembri.
OpenSocial nemá byť podľa Google samostatnou novou službou, ale programátorskou platformou úzko prepojenou s už existujúcimi komunitnými servermi. Externým vývojárom umožní dorábať novú funkcionalitu a vlastné aplikácie do social networkov, s ktorými Google priebežne rokuje o spolupráci. V priebehu prvých dvoch dní po spustení projektu vyhľadávací gigant oznámil, že medzi prvou dvanástkou partnerov OpenSocial sú napríklad komunitný server MySpace, služba LinkedIn zameraná na budovanie pracovných kontaktov alebo Ning, ktorý svojim členom umožňuje vytvárať malé komunitné služby podľa vlastných potrieb.
Podľa blogu TechCrunch rokuje Google v týchto dňoch aj so serverom Facebook, ktorý pred pol rokom ako prvý otvoril svoje programovacie rozhranie externým developerom a v súčasnosti spolupracuje s približne stotisíc programátormi spomedzi jeho užívateľov.
TechCrunch ďalej informoval, že s projektom OpenSocial súvisia aj minulý týždeň ohlásené plány MySpace a Friendster spustiť vlastné programovacie rozhranie. Všetky partnerské služby totiž sprístupnia svoje Application Program Interface (API), ktoré bude stavať na jednotných otvorených štandardoch podporovaných Google. Toto by mohlo byť problematické práve v prípade Facebooku, ktorého terajšie programovacie rozhranie nepodporuje jednotnú špecifikáciu OpenSocial.
Dodržiavanie otvorených štandardov by malo podľa Google napomôcť rovnomernému rozloženiu síl na poli komunitných služieb. TechCrunch však upozorňuje, že sily budú vyrovnané len zdanlivo. "Hracia plocha sa ustálila a nikto nevyhráva. Samozrejme, okrem Google, ten vyhráva vždy," píše autor blogu Michael Arrington.
Google zatiaľ neupresnil, za akých podmienok budú môcť externí programátori spolupracovať na vývoji novej funkcionality. Nie je totiž jasné, či budú musieť žiadať o udelenie developerského statusu podobne ako na Facebooku, alebo bude programátorská komunita rásť celkom neriadene. Taktiež zatiaľ nie je jasné, či nové aplikácie budú môcť byť orientované reklamne, alebo sa budú zameriavať výhradne na používateľské aspekty.
Služby, s ktorými Google spolupracuje na OpenSocial:
• MySpace - najväčší komunitný server na svete, 106 miliónov používateľov
• Bebo - najpopulárnejší komunitný server medzi tínedžermi vo Veľkej Británii a Írsku, 31 miliónov používateľov
• LinkedIn - social network zameraný na budovanie pracovných kontaktov, 15 miliónov používateľov
• Ning - platforma, na ktorej môžu používatelia sami budovať vlastné komunitné služby, hosťuje 100-tisíc social networkingov
• Orkut - social networking prevádzkovaný spoločnosťou Google, populárny najmä v Južnej Amerike, 67 miliónov používateľov
• Friendster - jedna z prvých komunitných služieb na svete, 50 miliónov používateľov
• Six Apart - americká spoločnosť prevádzkujúca blogovacie platformy Vox, LiveJournal alebo TypePad
• Salesforce - internetový poskytovateľ zákazníckych riešení
• Hi5 - najpopulárnejší komunitný server v Strednej Amerike
• Plaxo - on-line databáza kontaktov
• Oracle - výrobca databázových systémov
• Viadeo - internetová platforma na hľadanie nových biznis príležitostí