Nové, podrobne zmapované lokality sú od štvrtka dostupné v mapách od Google. Ovládanie Street View v nich funguje podobne ako pri „prechádzke“ ulicami – klikom na lokalitu, respektíve presunutím postavičky na mapu, po ktorom sa zobrazí reálny pohľad na krajinu.

Google bol v druhej polovici vlaňajška so svojimi kamerami na Popradskom plese, Štefánikovej mohyle, v bojnickej ZOO či v kúpeľoch Sklené Teplice. Spoločnosť navštívila vyše 40 miest, ktoré vzišli z používateľských odporúčaní.

Ľudí nechal Google okrem posielania tipov v záverečnej fáze hlasovať o top lokalitách, ktoré pokryl najintenzívnejšie. Výsledkom sú podrobné exteriérové zábery z Vysokých Tatier, Slovenského raja a Oravského zámku, teda z lokalít, ktoré v hlasovaní Slovákov skončili na prvých troch miestach.

Lokality nedostupné automobilom mapoval Google trojkolkou Trike a batohom Trekker, ktorý je najnovším zariadením Street View určeným na snímanie turistických trás respektíve miest dostupných pešo. Zariadenie obsahuje kamerový systém pozostávajúci z 15 objektívov natočených rôznymi smermi, pričom fotografie zhotovuje zhruba každú 2,5 sekundu.

Tripodom, rotačným fotoaparátom na trojnožke s objektívom rybieho oka určeným na mapovanie interiérov, nasnímala spoločnosť u nás aj päticu jaskýň – Domicu, Dobšinskú ľadovú jaskyňu, Gombaseckú jaskyňu, Ochtinskú aragonitovú jaskyňu a Jasovskú jaskyňu.

Podľa Googlu je Slovensko po Japonsku a Poľsku len treťou krajinou, kde boli technológiou Street View zmapované jaskyne.

Medzi pamiatkami a prírodnými lokalitami sa vyskytli aj súkromné objekty, medzi nimi napríklad Aquapark Tatralandia či Gino Paradise Bešeňová. Podľa spoločnosti nejde o komerčnú aktivitu, ale náhodný výber, ktorý zohľadňuje turistický potenciál takýchto miest.

Špeciálne zbierky zo Slovenska na celosvetovej mape Street View zahŕňa Google do svojej dlhodobej inciatívy „Google na slovenskú nôtu“. Zmapované lokality majú slúžiť domácim aj zahraničným turistom. Podobne ako doteraz pochádzajú zábery výhradne z exteriérov, interiérové snímky by na rad mali prísť neskôr.

Vo svete už podobne ako na Slovensku Google zmapoval desiatky miest vrátane viacerých pamiatok UNESCO. Na internete zverejnil aj snímky z pobrežia Amazonky, švajčiarskych Álp, Eiffelovky aj najvyššej budovy sveta Budrž Chalífa v Dubaji.

Kde bol Google

Top tri lokality: Vysoké Tatry, Slovenský raj, Oravský hrad

Lokality z top desiatky: Bardejov, Kaštieľ Betliar, Spišský hrad, Zámok Bojnice

Ďalšie lokality (v abecednom poradí): Aquapark Tatralandia, Banská Štiavnica, Banskoštiavnické tajchy, Danubiana, Gino Paradise Bešeňová, Holidaypark Kováčová, Hrad Červený Kameň, Jazierka Lásky, Kúpele Bojnice, Kúpele Sklené Teplice, Kúpele Sliač, Ľubovniansky skanzen, Meander Thermal Park Oravice, Mohyla generála M. R. Štefánika, Múzeum slovenskej dediny, Múzeum ukrajinskej kultúry Svidník, Múzeum oravskej dediny, Múzeum Slovenských národných rád Myjava, Nízke Tatry, Obec Viničky, Popradské pleso, Skanzen Humenné, Slovenské poľnohospodárske múzeum v Nitre, Spa & Aquapark Turčianske Teplice, Štadión FC Spartak Trnava, Štadión MŠK Košice, Štadión MFK Žilina, Trebišov, Viniansky hrad, ZOO Bojnice Jaskyne: Dobšinská ľadová jaskyňa, Gombasecká jaskyňa, Jaskyňa Domica, Jasovská jaskyňa, Ochtinská aragonitová jaskyňa