Francúzsky úrad pre hospodársku súťaž vymeral americkej internetovej spoločnosti Google pokutu pol miliardy eur za to, že sa nedohodla s vydavateľmi spravodajstva. Google čelil obvineniu francúzskych vydavateľov APIG, SEPM a tlačovej agentúry AFP, že s nimi nekonal dobromyseľne o odmenách za preberanie ich obsahu. Viesť takéto rokovanie Googlu v apríli minulého roka nariadil protimonopolný úrad. Ak vydavateľ americkú firmu o také konanie požiadal, malo sa uskutočniť do troch mesiacov.

„Je to najprísnejšia pokuta," uviedla prezidentka protimonopolného úradu Isabelle De Silvaová. Jej inštitúcia tak vysoký trest za nerešpektovanie svojho nariadenia doteraz neuložila.

Úrad Googlu tiež nariadil, aby vydavateľom a tlačovým agentúram do dvoch mesiacov predstavil návrh odmien za používanie v súčasnosti chráneného obsahu. Ak sa firma s ponukou oneskorí, zaplatí za každý deň pokutu až 900-tisíc eur.

Apple
Neprehliadnite

Nemci vyšetrujú, či Apple nezneužíva svoje dominantné postavenie na trhu

Google označil rozhodnutie francúzskeho úradu za veľké sklamanie. „Pokuta ignoruje naše snahy o dosiahnutie dohody, a tiež realitu fungovania spravodajstva na našich platformách," uviedol hovorca americkej firmy.

Jednou zo strán sporu na strane vydavateľov zostáva spoločnosť APIG, ktorá zastupuje väčšinu francúzskych tlačených médií - okrem iného denníky Le Figaro a Le Monde. A to napriek tomu, že s Googlom už podpísala rámcovú dohodu. Tá ale bola podľa zdrojov agentúry Reuters pozastavená a čaká sa na rozhodnutie protimonopolného úradu.