Komentár vyšiel pôvodne v minulom týždni v Sme a jeho webovej verzii, na svoj účet na sociálnej sieti ho neskôr zavesil samotný M. Havran. Facebook však tento post odstránil, napísal na sieti komentátor. Po čase ho v pondelok večer obnovil.

„Otvoril som Facebook a našiel som oznam, že som uverejnil niečo, čo porušilo Rules of Community [angl. pravidlá stránky, pozn. red.]. K tomu som zistil, že musím reformátovať heslo, a potom sa ukázalo, že išlo o text, ktorý vyšiel minulý týždeň vo štvrtok v Sme,“ uviedol pre Mediálne.sk M. Havran.

V článku pre Sme opisoval publicista fiktívnu situáciu mobilizácie fašistických síl a zabíjania Rómov, prisťahovalcov a iných nepohodlných skupín v rôznych oblastiach Slovenska. Na text cez status na Facebooku upozorňovalo aj Sme, na profile média bol odkaz nepretržite aktívny.

Facebook zmazal Havranov text o fašistoch, vzápätí ho obnovil

Zdroj: facebook.com

S vysokou pravdepodobnosťou Havranov status reportovali používatelia sociálnej siete, ktorým sa príspevok nepozdával. Na základe vyznenia článku sa dá usudzovať, že mobilizovať mohol najmä ultrapravicových extrémistov. 

Aktualizácia o 19:26: Facebook v súvislosti s odstránením príspevku hovorí o omyle, ktorý sieť napravila. „Vymazanie tohto obsahu bolo chybou a už sme ho obnovili,“ napísal Mediálne.sk hovorca Facebooku pre región strednej a východnej Európy Jan Sciegienny. Facebook sa ospravedlnil aj M. Havranovi, napísal publicista na svojom profile. 

Facebooku sa dá nahlasovať obsah, ktorý by tam podľa používateľov nemal byť zverejnený. Sociálna sieť potom má právo takéto posty vymazať, ak nie sú v súlade s jej širokým súborom pravidiel. Primárne ide o pornografický obsah, nenávistné komentáre či propagáciu násilia.

Sociálna sieť však nepostupuje pri blokovaní háklivých postov na svojej stránke vždy konzistentne. Niektorí zainteresovaní tvrdia, že reaguje skôr na počet nahlásení za nevhodnosť, ako na skutočné porušenie pravidiel. 

Vymazanie niektorých príspevkov zas Facebook dostatočne nevie vysvetliť, skúsenosť s tým má napríklad Sme, ktorému vlani sociálna sieť zablokovala niekoľko stránok