Facebook čelí novým obvineniam, že nezákonne získava biometrické údaje svojich používateľov. Konkrétne, ide o jeho aplikáciu na zdieľanie fotografií Instagram. Vo veci sa koná súdny spor na štátnom súde v Redwood City v oblasti San Francisca. Spoločnosť obviňujú zo zhromažďovania, ukladania a využívania údajov viac ako 100 miliónov používateľov Instagramu bez ich vedomia alebo súhlasu.

Neopodstatnený spor?

Minulý mesiac už Facebook ponúkol, že zaplatí 650 miliónov dolárov na urovnanie sporu. Hovorkyňa spoločnosti Stephanie Otway napriek tomu súdny proces označuje za neopodstatnený. „Instagram nepoužíva technológiu rozpoznávania tváre,“ tvrdí.

Jednou zo sťažujúcich sa je aj Kelly Whalenová z Illinoisu, ktorá pravidelne používa aplikáciu od roku 2011. Vo svojej sťažnosti uviedla, že zdieľaním fotografií sa porušuje právo na súkromie, keďže ide o neoprávnené zhromažďovanie biometrických údajov. Podľa zákona jej štátu je spoločnosť povinná zaplatiť tisíc dolárov, ak dochádza k porušeniu tohto ustanovenia. Ak sa zistí, že spoločnosť konala bezohľadne alebo úmyselne, pokuta sa zvýši až na 5-tisíc dolárov.

Informovanie sa začalo

Až začiatkom tohto roka začal Facebook informovať používateľov Instagramu o tom, že zbieral biometrické údaje.

V online pravidlách Instagramu o údajoch týkajúcich sa rozpoznávania tváre sa uvádza: „Ak spustíme technológiu rozpoznávania tváre pre vaše potreby práce s Instagramom, dáme vám najskôr vedieť. Budete mať kontrolu nad tým, či túto technológiu využijeme pre vás.“