Americká technologická spoločnosť Facebook zakázala na svojej vlajkovej sociálnej sieti a tiež v aplikácii pre zdieľanie fotografií a videa Instagram politickú reklamu, ktorá obsahuje tvrdenia o sfalšovaní, a teda aj neplatnosti nadchádzajúcich prezidentských volieb v USA. Opatrenia na ochranu hlasovania oznámil tiež Twitter. Dnes o tom informovala agentúra Reuters.

Spoločnosť Facebook oznámila nové pravidlá na svojom blogu s tým, že bude brániť takisto správam napadajúcim akýkoľvek legálny spôsob hlasovania či obsahujúcim predčasné ohlásenie volebného víťazstva.

Krok prichádza dva dni po tom, čo americký prezident Donald Trump využil prvý televízne debaty so svojím demokratickým vyzývateľom Joeom Bidenom k ​​šíreniu svojich predchádzajúcich tvrdení, že voľby 3. novembra budú ,,zmanipulované". Trump kritizuje najmä metódu poštového hlasovania, ktorá podľa neho dáva priestor k podvodom. Volal niekoľko vzájomne nesúvisiacich prípadov minulých drobných volebných nezrovnalostí, z ktorých vyvodil, že falšovanie sa už uskutočňuje v celkovom rozsahu.

In this photo illustration icons of Facebook and Instagram
Neprehliadnite

Facebook prepája službu Messenger s aplikáciou Instagram

Facebook čelil dlhodobo výčitkám za to, že odmietal systematicky kontrolovať fakty v politickej reklame a že tým napomáha masovému šíreniu dezinformácií. Zakázané podľa nových pravidiel budú také reklamy, ktoré ,,zobrazujú voľby či sčítanie ľudu ako zbytočné / bezvýznamné alebo také, kde sa radí používateľom, aby nehlasovali alebo sa nezúčastnili sčítanie ľudu". Zakázané bude tiež ,,zbavovať legitímnosti akúkoľvek zákonnú metódu alebo proces hlasovania (...) vyhlasovaním ju za nelegálnu, úplne podvodnú či skorumpovanú".

Firma podľa Reuters zahrnula do zákazu reklamy, ktoré označujú voľby za podvodné či skorumpované, pretože volebné výsledky zverejnené počas volebnej noci možno nebudú kvôli dlhšiemu započítavanie korešpondenčných hlasov vypovedajúce.

S odkazom na svoje pravidlá o prejavoch nenávisti Facebook ďalej oznámil, že bude odstraňovať reklamy Trumpová kampane, ktoré tvrdia, že prisťahovalci môžu byť významným zdrojom koronavírusovej nákazy.

Democratic Presidential Nominee Joe Biden Holds Train Campaign Tour Of OH And PA
Neprehliadnite

Trumpová kampaň šíri na facebooku sprisahanecké teórie o Bidenovi

Oznámila tiež, že od 29. septembra zakázala na svojej platforme reklamy, ktoré vyjadrujú podporu ,,militarizovaným spoločenskom hnutím" a konšpiračné teórie QAnon. Tá je založená na nepravdivej domnienke, že svet je riadený spolkom satanistických pedofilov zneužívajúcich deti. Jej stúpenci veria, že Trump stojí na čele tajného ťažení proti tomuto zločinnému spolku.

Opatrenia na ochranu hlasovania v stredu ohlásila tiež spoločnosť Twitter - odstránila 130 používateľských účtov, ktoré zrejme pochádzali z Iránu a mali za cieľ narušiť verejnú diskusiu počas utorkovej prvej prezidentskej televízne debaty medzi Trumpom a Bidenom. Twitter tak podľa svojho vyjadrenia urobil ,,na základe spravodajských informácií" poskytnutých FBI.

Minulý týždeň Twitter v spolupráci s Facebookom identifikoval a odstránil 350 profilov, ktoré mohli byť využívané ruskými spravodajskými službami s cieľom vypúšťať do verejného priestoru ukradnuté dokumenty a tým narušiť nadchádzajúce voľby.