V prípade, že Facebook zistí, že niekto šíri dezinformácie o chorobe COVID-19, označí, že sa mu takéto správy páčili alebo reaguje na ne a komentuje príspevky so „škodlivými dezinformáciami“ o víruse, týchto používateľov nasmeruje na stránku o mýtoch o koronavíruse, ktoré odhalili a vyvrátili experti zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Skutočnosť, že sociálne médiá sú zaplavené dezinformáciami a rôznymi mýtmi o šírení koronavírusu, si uvedomuje aj Európska komisia.
Podpredsedníčka EK Věra Jourová sa začiatkom apríla stretla so zástupcami spoločností ako Mozilla, Google, Microsoft, Twitter, YouTube či Facebook a snažila sa s nimi dohodnúť, aby sami aktívne vyhľadávali škodlivé informácie a tam, kde bude jasné, že sú nebezpečné pre zdravie, ich odstránili. V tomto kontexte ocenila štvrtkové vyhlásenie Facebooku.
„Oceňujem, že Facebook na svojej platforme zintenzívňuje svoje úsilie v boji proti škodlivým dezinformáciám. V posledných týždňoch sme o tom diskutovali dvakrát, takže som rada, že tieto rozhovory prinášajú ovocie a že kroky, ktoré podnikol Facebook, prinesú konkrétne výsledky. Budeme však potrebovať väčšiu transparentnosť a lepší prístup k údajom, aby vedci mohli v plnom rozsahu overiť rozsah a dosah nepravdivého obsahu a aby sme mohli posúdiť činnosť Facebooku z hľadiska verejného zdravia a základných práv,“ opísala situáciu česká eurokomisárka.
Upozornila na obavy exekutívy EÚ, že v období pandémie sa cez internet šíri veľký objem škodlivého obsahu a dezinformácií.
Vysvetlila, že aj keď je prioritou EK podpora a usmernenie úsilia internetových platforiem na boj proti pandémii, zároveň ide o ďalší dôkaz, že EÚ musí zintenzívniť svoje úsilie zamerané na zmiernenie hrozieb pre verejné zdravie a bezpečnosť, ako aj na boj proti dezinformáciám a „škodlivým aktérom“, ktorí manipulujú s informačným priestorom.
„Je to otázka verejného zdravia, geopolitiky a samotnej podstaty našej európskej demokracie. Musíme sa zamerať nielen na platformy, ale na všetky fronty vrátane lepšieho monitorovania a zisťovania, zapojenia občianskej spoločnosti a zlepšenia spolupráce medzi členskými štátmi,“ odkázala V. Jourová.
Dodala, že z krátkodobého hľadiska EK pracuje na riešení výzvy Európskej rady z 26. marca, podľa ktorej EÚ musí dôraznejšie čeliť šíriacim sa dezinformáciám transparentnou, včasnou a faktickou komunikáciou s občanmi.