Prevádzkovatelia sociálnych sietí Facebook a Twitter sa stretli s kritikou za snahu blokovať článok denníka New York Post o synovi prezidentského kandidáta Demokratickej strany Joeho Bidena a jeho údajných aktivitách na Ukrajine. Postup oboch platforiem je podľa serveru BBC neštandardný, podľa servera The Intercept obe médiá prekročili pomyselnú hranicu, a podľa reportéra denníka Los Angeles Times tým sami seba postavili do situácie, z ktorej nemôžu vyjsť víťazne.
Kontroverzie okolo postupu Twittera a Facebooku sa objavili krátko po tom, čo podvýbor americkej Snemovne reprezentantov dokončil správu o trhovej sile Facebooku a ďalších troch veľkých technologických firiem. Podvýbor dospel vo svojom vyšetrovaní k záveru, že Facebook i ďalšie vykazujú monopolné správanie. Nejasne vysvetlené kroky okolo článku New York Post by tak mohli byť ďalším dôvodom na to, aby bol Facebook nútený rozdeliť sa.
Bulvárne, pravicovo zameraný New York Post patriaci austrálskemu magnátovi Rupertovi Mudrochovi je jedným z najčítanejších amerických denníkov. Na základe nejasných informácií tento týždeň napísal, že má dôkazy o tom, ako Bidenov syn využíval vplyv svojho otca na Ukrajine a inkasoval za to vysoké sumy.

Jeden zo štyroch Európanov tají svoje osobné údaje. Opatrní sú aj Slováci
Práve tieto nejasnosti sa pre Twitter a Facebook stali dôvodom, prečo na svojich platformách článok obmedzili, respektíve úplne zablokovali. Twitter svoj krok zdôvodnil tým, že v článku sú informácie získané hackerským spôsobom, zatiaľ čo Facebook argumentoval tým, že takéto informácie musí najprv overiť. Ako ale napísal server BBC, ani jeden postup nie je štandardný. Facebook aj Twitter po kritike svoje vlastné pravidlá pre postup v takýchto prípadoch už za niekoľko hodín upravili, čím si podľa servera The Intercept ale ešte viac uškodili.
Reportér denníka The Los Angeles Times Matt Pearce uznáva, že k článku v New York Post je nutné pristupovať obozretne, ani to ale podľa neho nedáva Facebooku a Twitteru právo stavať sa do úlohy arbitra, ktorý bude určovať, čo ľudia môžu čítať, a čo nie . ,,Keď Facebook obmedzí distribúciu, je to trochu ako keď sa firma, ktorá vlastní autá na distribúciu novín, rozhodne tie noviny nedoručit len preto, že sa jej nepáčil článok v tých novinách. Edituje snáď noviny dopravná firma? Ako sa zdá, tak už áno, "myslí si Pearce.

Koniec hoaxom. Youtube a Facebook odstraňujú dezinformácie týkajúce sa vakcín
The Intercept píše, že aj keď Twitter má vo svojich pravidlách jasne formulované dôvody blokovať príspevky s nezákonne získaným obsahom, na článok v New York Post to možno podľa serveru vztiahnuť len ťažko. Ak by totiž Twitter svoje pravidlá uplatňoval konzistentne, musel by zmazať kvantá ďalších príspevkov. Napríklad aj tie, ktoré sa týkajú daňových priznaní prezidenta Donalda Trumpa, ako ich začal zverejňovať The New York Times, myslí si Greenwald. A nehľadiac na to, že aj novinársky najcennejšie kauzy posledných rokov, ako je Wikileaks, Panama Papers, informácie od bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb Edwarda Snowdena a mnoho ďalších, sa spoliehali na materiály často získané práve od hackerov.