To sa stalo aj Britke Jemme Rogers, ktorá sa ešte v roku 2008 zaregistrovala pod menom Jemmaroid von Laalaa. Dôvodom bolo, aby bola ťažšie vyhľadateľná a nemusela akceptovať návrhy na priateľstvo od ľudí, o ktorých nemala záujem, píše Independent

Niekto vo Facebooku si však jej evidentne falošné meno všimol (respektíve niekto z jej známych Facebook na to upozornil). Sieť vyzvala Jemmaroid, aby preukázala pravosť svojej identity. J. Rogers to skúšala najprv ľahšou cestou – od banky si chcela vyžiadať platobnú kartu, na ktorej by bola jej facebooková prezývka.

Britka to však nestihla a o deň neskôr bol jej účet zablokovaný. Pre Jemmu bol prístup na Facebook natoľko dôležitý, že sa rozhodla pre radikálny krok: právnou cestou si zmeniť skutočné meno na prezývku zo sociálnej siete. Jemmaroid mala na Facebooku fotky, správy aj cenné spomienky, o ktoré nechcela prísť.

Vo Facebooku však preverovanie identity zrejme nepatrí k prioritám – používateľka sociálnej siete sa získaniu právneho dokumentu, ktorý preukazuje jej nové meno, nevie dostať k svojmu účtu. Blokovanie trvá už päť týždňov a zo strany Facebooku chodia iba automatické odpovede, že sa na problém pozrú. „Neverím, že mi ostalo toto hlúpe meno a neviem sa ani dostať na Facebook,“ cituje ju Independent.

Facebook sa za svoju prísnu politiku ohľadom potvrdzovania identity musel vlani ospravedlňovať transvestitom. Sociálna sieť zablokovala stovky účtov používateľom s bizarnými menami, za ktorými stáli ľudia prezliekajúci sa za druhé pohlavie.

Facebook kvôli tomu priamo neupravil svoje interné pravidlá a sprvu navrhoval, aby si transvestiti vytvorili stránku, akú používajú aj firmy a umelci. Trans-komunite sa to nepáčilo, pretože svoje meno mnohí považujú za súčasť svojej identity.

Facebook sa následne ospravedlnil a prisľúbil, že čo sa týka mena, ľudia budú môcť používať na sieti to, ktorým sa identifikujú aj mimo internetu. „Myšlienka za našimi pravidlami je, aby každý na Facebooku používal svoje autentické meno, aké používa aj v skutočnom živote. Pre Sestru Roma to je Sestra Roma, pre Lil Miss Hot Mess to je Lil Miss Hot Mess,“ citoval denník Daily Mail vlani jedného z manažérov Facebooku Christophera Coxa.

Ten vysvetlil, že za falošnými menami sa mnohokrát skrývajú ľudia, ktorí sa vydávajú za iných, trollujú, urážajú, často môže ísť o ľudí, ktorí páchajú domáce násilie.