Mladíka na diskotéke zaujme sympatická slečna. Naberie odvahu, zoznámi sa s ňou, no na vypýtanie si telefónneho čísla si netrúfne, napríklad pre to, aby netlačil na pílu, alebo z obyčajného strachu z odmietnutia. Spoľahne sa na to, že pozná meno a po návrate domov pošle dáme správu na Facebooku. Keďže nie sú priatelia na sociálnej sieti, správa skončí v zložke Iné, potenciálna partnerka si ju nevšimne a o dva roky sa vydáva za niekoho iného.
Podobným katastrofickým scenárom je koniec, Facebook oznámil, že uľahčí kontaktovanie ľudí, pri ktorých poznáme len meno. Sociálna sieť potvrdila, že zložku „Iné“ v prijatých správach pošle do zabudnutia. Znamená to, že používateľov upozorní na každý pokus o skontaktovanie sa.
Na obsah v priečinku Iné neupozorňovali notifikácie, používatelia tak mohli prehliadnuť množstvo dôležitých správ. Viacero z nich dokonca o tejto časti Inboxu ani nevie. K správam od „cudzincov“ sa zároveň nedá dostať cez rozšírenie mobilné aplikácie Facebooku.
Riešením, ako správu dostať k adresátovi priamo, bolo zaplatiť Facebooku malý poplatok. Tohto symbolického príjmu sa sociálna sieť po aktualizácii vzdá.
Po novom bude koniec aj „vážnejším“ prípadom, ako keď sa niekto nedopíše sympaťákovi z tanečného klubu. Napríklad keď sa používateľa snaží skontaktovať niekto, kto našiel jeho zabudnuté doklady, alebo ak sa bratranec z druhého kolena pokúša spojiť so vzdialeným príbuzným.
Aktualizovaný prístup Facebooku pošle správy od ľudí, s ktorými používateľ v minulosti už konverzoval, priamo do Inboxu. V ňom sa ocitnú aj správy od ľudí z kontaktov v telefóne synchronizovaných s Facebookom.
Ostatní používatelia, aj priatelia priateľov, budú môcť poslať konkrétnemu človeku správu, pričom Facebook pošle takzvaný Message Request, teda požiadavku na začatie komunikácie. Používateľ môže žiadosť prijať alebo ignorovať bez toho, aby žiadateľ videl, či správa bola prečítaná.
„Zabudnite na telefónne čísla. Chceme, aby bol Messenger miestom, kde môžete nájsť kohokoľvek a spojiť sa s ním osobne, ale zároveň, aby vás mohli kontaktovať len ľudia, s ktorými sa chcete rozprávať. Odteraz bude jediná vec, ktorú budete potrebovať na online rozhovor s kýmkoľvek, meno daného človeka,“ vysvetlil šéf Messengeru David Marcus.
Zdroj: facebook.com
Po prijatí správy od používateľa mimo okruhu priateľov možno začať okamžite komunikovať, alebo naopak – používateľa aj rovno natrvalo zablokovať. Facebook pri novom partnerovi na rozhovor prinesie aj krátky sumár ako rodisko, zamestnanie či okruh spoločných priateľov, aby používateľom napovedal, kto sa ich snaží kontaktovať.
Techcrunch pripomína, že z pohľadu rozvoja Facebooku môže ísť o zaujímavú novinku. Message Requests budú fungovať podobne ako žiadosti o priateľstvo, akurát pôjde o „žiadosti o debatu“. To otvára potenciál rozprávať sa priamo s akýmkoľvek používateľom, čo sa okrem súkromných chatov môže hodiť aj v pracovných záležitostiach. Komunikácia s ľuďmi, ktorých používateľ nechce mať v priateľoch alebo sa s nimi nechce deliť o telefónne číslo bude pohodlnejšia.
Message Requests majú byť realitou v priebehu nasledujúcich dní. Podľa D. Marcusa čakajú Messenger aj ďalšie zmeny. „V nasledujúcich mesiacoch budeme pokračovať v zlepšovaní spôsobov, ako nájsť ľudí a komunikovať s nimi,“ dodal zástupca sociálnej siete.