„FTC berie veľmi vážne nedávnee správy z tlače, ktoré vyvolávajú značné obavy týkajúce praktík Facebooku v oblasti ochrany súkromia. Dnes FTC potvrdzuje, že vykonáva otvorené neverejné vyšetrovanie týchto praktík,“ uviedol úradujúci riaditeľ úradu pre ochranu spotrebiteľov v rámci FTC Tom Pahl vo vyhlásení.
FTC zriedka potvrdzuje vyšetrovanie pred oficiálnym podaním sťažnosti. Výnimkou sú prípady závažného verejného záujmu.
Médiá už minulý týždeň s odvolaním sa na zdroje informovali, že FTC skúma, či Facebook neporušil súdny zmier z roku 2011 týkajúci sa jeho praktík pri ochrane osobných údajov.
Ak FTC zistí, že Facebook porušil podmienky dohody, môže mu udeliť pokutu v tisícoch dolárov za každý deň, kedy firma dohodu porušila. Celková suma by mohla dosiahnuť miliardy dolárov.
Facebook vo vyhlásení uviedol, že spoločnosť je pevne odhodlaná chrániť informácie o ľuďoch a víta príležitosť odpovedať na otázky FTC.
Akcie Facebooku v reakcii na oznámenie vyšetrovania FTC prudko klesajú. Minulý týždeň akcie firmy oslabili o 13 percent. To bol najhorší týždenný výkon od júla 2012, čo bolo zhruba dva mesiace po tom, čo Facebook vstúpil na burzu.
Prezident nemeckého kartelového úradu v pondelok denníku Tagesspiegel povedal, že jeho úrad vyšetruje, ako Facebook zbiera dáta od partnerských stránok. Upozornil, že používatelia prevažne nevedia, koľko informácií získava sociálna sieť, keď navštívia stránky tretích strán integrovaných s Facebookom.
Eurokomisárka pre spravodlivosť a ochranu spotrebiteľa Věra Jourová napísala list prevádzkovej riaditeľke Facebooku Sheryl Sandbergovej. Uviedla v ňom, že oficiálne vyhlásenie firmy ani jej šéfa neupokojili zatiaľ jej obavy o to, či Facebook dostatočne chráni súkromie svojich používateľov.
Európska komisia chce od firmy vedieť, či medzi údajmi, ktoré získala Cambridge Analytica, boli aj údaje o občanoch EÚ. V. Jourová sa tiež v liste, o ktorom informuje agentúra Reuters, spýtala, či si je firma istá, že sa scenár podobný kauze Cambridge Analytica nemôže znova opakovať.
Prieskumy verejnej mienky zverejnené cez víkend v USA a Nemecku naznačujú rastúcu nedôveru ľudí vo Facebook. Menej ako polovica Američanov verí tomu, že Facebook dodržiava zákony USA o ochrane súkromia, vyplýva z prieskumu Reuters / Ipsos.
Prieskum nemeckého denníka Bild am Sonntag zas ukázal, že 60 percent Nemcov sa obáva, že Facebook a ďalšie sociálne siete majú negatívny vplyv na demokraciu.
Facebook dostala do problémov správa z tohto mesiaca, podľa ktorej analytická spoločnosť Cambridge Analytica neoprávnene získala informácie o 50 miliónoch používateľov Facebooku a využila ich okrem iného pri vývoji softvérových nástrojov na podporu volebnej kampane Donalda Trumpa v roku 2016.
Šéf Facebooku Mark Zuckerberg minulý týždeň priznal, že firma chybovala. Ospravedlnil sa používateľom a sľúbil zvýšiť kontrolu prístupu internetových vývojárskych firiem k používateľským dátam.
Cez víkend nasadil Facebook aj celostranový inzerát s ospravedlnením v najväčších amerických denníkoch. Viaceré firmy v reakcii už povedali, že v súvislosti so škandálom stopnú svoje investície do reklamy na Facebooku.