Spoločnosť Facebook sa vymedzila proti žalobám amerického protimonopolného úradu a skupinám amerických štátov, ktoré sociálnu sieť vinia z porušovania pravidiel hospodárskej súťaže. Hlavná právnička Facebooku Jennifer Newsteadová žaloby označila za ,,historický revizionizmus" s tým, že účelom protimonopolných zákonov nie je trestať úspešnej spoločnosti. Doplnila, že Instagram a Whatsapp sa stali úspešnými potom, čo do ich rozvoja Facebook investoval miliardy dolárov. Šéf Facebooku Mark Zuckerberg svojim zamestnancom odkázal, že žaloby nebudú mať okamžitý vplyv na personálne obsadenie, a vyjadril presvedčenie, že ide o beh na dlhú trať, informovala agentúra Reuters.

Žaloby na Facebook pre údajné porušovanie hospodárskej súťaže v stredu podali Federálna obchodná komisia (FTC) a skupina amerických štátov na čele s New Yorkom. Tá žiada súd, aby označil prevzatia aplikácií Instagram a WhatsApp firmou Facebook za nezákonné. Facebook kúpil Instagram v roku 2012 a WhatsApp v roku 2014. FTC tvrdí, že Facebook má v USA monopolné postavenie v oblasti sociálnych sietí. Prevzatie aplikácií Instagram a WhatsApp bolo podľa komisie súčasťou stratégie, pomocou ktorej sa Facebook snažil eliminovať ohrozenia svojho monopolného postavenia.

Facebook
Neprehliadnite

Úrady v USA podnikli právne kroky voči spoločnosti Facebook

Newsteadová obsah žalôb označila za ,,historický revizionizmus" s tým, že spomínané dve akvizície boli predtým preskúmané a schválené príslušnými protimonopolnými regulátory. ,,Teraz, o mnoho rokov neskôr, zdanlivo bez ohľadu na ustálené právo alebo dôsledky pre inovácie a investície, komisia hovorí, že to odhadla zle a chce druhý pokus," uviedol Facebook vo svojom vyhlásení. ,,Takto skrátka protimonopolné zákony nemajú fungovať," uvádza sa v texte.

,,Vláda teraz chce druhý pokus, je to desivé varovanie americkým spoločnostiam, že žiadny predaj nie je nikdy finálny," uviedla Newsteadová. Spochybnila tiež údajné škody spôsobené Facebookom. Argumentovala tým, že Facebook oslobodil Whatsapp od užívateľských poplatkov, čo uvítali spotrebitelia, a doplnila, že konkurenti, ako sú napríklad YouTube, Twitter a Wech si vedú dobre aj bez prístupu k developerskej platforme Facebooku.

Podľa agentúry Reuters Newsteadová varovala zamestnancov, aby sa k prípadom na sociálnej sieti nevyjadrovali. Spoluzakladateľ a šéf Facebooku Mark Zuckerberg zamestnancom v príspevku na interné diskusné platforme napísal, že neočakáva žiadny vplyv súdnych sporov na jednotlivé tímy alebo pozície. Doplnil, že najnovšie žaloby sú jedným krokom v procese, ktorého vyústenie môže trvať roky. Komentáre k príspevku boli podľa Reuters vypnuté.