Prevádzkovateľ sociálnej siete Facebook obvinil technologickú firmu Apple z potláčania konkurencie. Nepáčia sa mu zmeny, ktoré Apple chystá vo svojom mobilnom operačnom systéme iOS 14, uviedla dnes agentúra Reuters. Facebook tak napísal ďalšiu kapitolu dlhotrvajúcej sporu medzi oboma technologickými gigantmi. Facebook pritom sám čelí žalobe amerických úradov, podľa ktorej sám porušuje pravidlá hospodárskej súťaže.

Jadrom sporu medzi Facebookom a Applom je chystaná zmena nastavenia súkromia v iOS 14, ktorý je na trhu od septembra. Aktualizácia podľa Reuters obmedzí schopnosť aplikácií zhromažďovať dáta z telefónov, ktoré môžu poslúžiť pre cielenie reklamy. Podľa skoršieho vyhlásenia Applu bude zber dát možný, len keď dá užívateľ súhlas so sledovaním „naprieč aplikáciami a webovými stránkami iných spoločností".

Facebook
Neprehliadnite

Facebook presunie britských užívateľov pod americké zákony

Facebook teraz tvrdí, že platforma Applu pre personalizáciu reklamy bude mať pri schvaľovaní zberu dát výnimku. Okrem príspevku na firemnom blogu dnes kritizoval plán svojho konkurenta aj v celostránkových reklamách v The New York Times, The Wall Street Journal a ďalších celoštátnych denníkoch.

Apple sa chová antikonkurenčne, keď používa svoju kontrolu nad (databázou aplikácií) App Store, aby podporil svoj hospodársky výsledok na úkor tvorcov (aplikácií) a drobných podnikov. Bodka," povedal reportérom jeden z viceprezidentov Facebooku Dan Levy.

Na firemnom webe Levy napísal, že Facebook naďalej skúma spôsoby, ako by mohol na vývoj reagovať. Pred novinármi zároveň uviedol, že jeho firma by sa novými pravidlami riadila a používateľom svojej aplikácie by žiadosť o povolenie zberu dát zobrazovala. „Nemáme na výber, ak chceme, aby bola naša aplikácia dostupná v App Store," citoval ho Reuters.

Po Smart Reply prichádza Gmail s ďalším inteligentným vylepšením, urýchľujúcim pisanie.
Neprehliadnite

Google zaznamenal ďalší výpadok, tentoraz postihol službu Gmail

Agentúra AP napísala, že Apple obvinenia odmietol komentovať. Podobným sťažnostiam pritom dlhodobo čelia aj Facebook, proti ktorému za údajné porušovanie pravidiel hospodárskej súťaže pred týždňom vzniesli žalobu americká Federálna obchodná komisia (FTC) a skupina amerických štátov na čele s New Yorkom. Podľa tamojšej prokurátorky Letitia Jamesovej Facebook „používal svoju monopolné silu, aby rozdrvil menšie rivalmi a potlačil konkurenciu, a to všetko na úkor bežných užívateľov".