Americká technologická spoločnosť Facebook zakázala na svojich sociálnych sieťach všetok obsah spojený s konšpiračnou teóriou zvanou QAnon. Podľa spravodajského serveru BBC sa jedná o významné vyostrenie už skôr prijatých krokov proti podobne ladeným nepodloženým materiálom, podľa ktorých americký prezident Donald Trump vedie vojnu proti satanistickým pedofilom, ktorí ovládajú najvyššie kruhy vo Washingtone.

,,Odo dneška budeme odstraňovať všetky facebookové stránky, skupiny a účty na Instagrame (napojené na QAnon)," uviedol Facebook v utorok. Jeho zamestnanci na tom už údajne začali pracovať, vzhľadom k rozšírenosti sprisahaneckej teórie však bude trvať mazanie všetkých súvisiacich stránok niekoľko dní až týždňov.

Po podobnom obsahu bude takisto aktívne pátrať zvláštny tím a spoločnosť sa tak nebude pri hľadaní zakázaných príspevkov spoliehať len na hlásenie od jednotlivých užívateľov. Facebook v utorňajšom vyhlásení uviedol, že sprísňuje opatrenia prijaté už tento rok v auguste, ktorých cieľom bolo zamedziť prívržencom konšpiračné teórie v tom, aby sa mohli organizovať na jeho platformách. Spoločnosť tak už v posledných mesiacoch zablokovala bezmála 2 000 facebookových skupín súvisiacich s hnutím QAnon a cez 10-tisíc účtov na Instagramu.

twitter
Neprehliadnite

Twitter sa zameriava na konšpiračné teórie QAnon, maže tisíce účtov

Podľa reportérky BBC Marianny Springovej, ktorá sa špecializuje na fake news a sociálne médiá, je najnovší krok spoločnosti Facebook vítaný, však zrejme prichádza neskoro. Zatiaľ čo predtým sa zástancovia teórie QAnon na sociálnych sieťach schádzali v špecializovaných skupinách, ktoré boli často extrémisticky a násilne zamerané, dnes sa už dokážu pohybovať v digitálnom priestore oveľa opatrnejšie a využívajú heslá, ktoré nie sú samé o sebe kontroverzné. Jedným príkladom je znak #SaveOurChildren (zachráňte naše deti), ktorý odkazuje na názov storočné britskej humanitárnej organizácie Save The Children.

Stúpencom sprisahaneckej teórie sa tak darí s pomocou týchto taktík prerastať sociálnymi sieťami a prenikať aj do kruhov bežných používateľov, ktorí normálne podobné informácie nevyhľadávajú. Rad amerických voličov sa tak začína stretávať vo svojich skupinách s ničím nepodloženými tvrdeniami, podľa ktorých napríklad opoziční demokrati obchodujú s deťmi a ich prezidentský kandidát Joe Biden ich zneužíva.

Michal Dragan - expert na sociálne siete
Neprehliadnite

Odborník na sociálne siete: Facebook zarába vďaka informáciám, ktoré mu dávame zadarmo

Teória QAnon vznikla v roku 2017, keď anonymný užívateľ s prezývkou Q začal na niekoľkých internetových fórach šíriť svoje nepodložené tvrdenia s tým, že ide o utajované informácie, ku ktorým má prístup vďaka svojej bezpečnostnej previerke. Od tej doby sa teória rozrástla, a tým sa aj rozvetvila a stratila jednotnú podobu, jadro sa však naďalej týka obchodovania a zneužívania detí, ktoré je údajne riadené zvrátenými politickými, kultúrnymi a podnikateľskými elitami. Stúpenci teórie sú väčšinou prívrženci Donalda Trumpa, ktorý podľa nich proti týmto údajným snahám amerických vysokých kruhov bojuje. Žiadne z týchto tvrdení sa však nezakladá na skutočnosti.