Európska únia žiada miliardára Elona Muska, aby zamestnal viac ľudí na moderovanie obsahu sociálnej siete Twitter. S odkazom na svoje zdroje o tom píše denník Financial Times (FT). Úniu znepokojuje, že firma na stráženie tweetov najíma viac dobrovoľníkov a umelej inteligencie.

Reorganizácia stratového podniku

Únijnú žiadosť komplikuje Muskove snahy o reorganizáciu stratového podniku, ktorý Musk vlani v októbri kúpil za 44 miliárd dolárov. Prepustil viac ako polovicu z pôvodných zhruba 7 500 zamestnancov Twitteru, vrátane celých tímov dôvery a bezpečnosti v niektorých kanceláriách a zároveň hľadal lacnejšie spôsoby monitorovania tweetov, píše denník.

Masívne prepúšťanie vyvolalo obavy, či Twitter dokáže naplniť zákon EÚ o digitálnych službách. Ten vyžaduje, aby internetové platformy zaviedli konkrétne opatrenia proti nelegálnemu obsahu do doby, než zákon nadobudne začiatkom roku 2024 plnú účinnosť.

Riziko zákazu siete v Európskej únii

Twitter sa pri moderovaní obsahu silne spolieha na automatizáciu, niektoré ručné kontroly odstraňuje. Na rozdiel od väčšieho konkurenta spoločnosti Meta Platforms, ktorý vlastní siete Facebook a Instagram, Twitter nezamestnáva overovače faktov, uvádza FT.

Európsky komisár pre vnútorný trh Thierry Breton v januári vo videohovore Muska vyzval, aby zamestnal ľudí, ktorí sa budú starať o napĺňanie únijného zákona o digitalizácii. V skoršom videohovore Muska dokonca varoval, že EÚ sieť Twitter zakáže, pokiaľ nebude dodržiavať prísne pravidlá o moderovaní obsahu.

Ďalšie správy na Mediálne.sk

WA 23 Paríž - Novinári stoja pred policajnou stanicou na parížskom predmestí Nanterre, kde vypočúvajú bývalého francúzskeho prezidenta  Nicolasa Sarkozyho v utorok 20. marca 2018. Francúzska polícia v utorok zadržala a na výsluch predviedla bývalého francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, ktorý je vyšetrovaný v súvislosti s podozrením z nezákonného financovania svojej predvolebnej kampane v roku 2007.  Na výsluch predviedla polícia aj bývalého francúzskeho ministra vnútra Bricea Hortefeuxa.
Neprehliadnite

Bezpečnosť novinárov a sloboda médií sú v ohrození, varuje Rada Európy