Jedna z najúspešnejších slovenských IT firiem Eset, ktorá má pobočky po celom svete, sa stala terčom záujmu amerického denníka Washington Times, patriaceho veľkej sekte Cirkev zjednotenia, známej aj ako Moonova cirkev. Titul tvrdí, že Eset môže čeliť v Spojených štátoch vyšetrovaniu. Problémom je, že jeho nelegálne stiahnuté antivírusové programy sa používajú na počítačoch v Iráne, čo potenciálne porušuje sankcie USA uvalené na túto krajinu. Noviny zachádzajú vo svojich úvahách až k iránskemu jadrovému programu. Práve ten majú antivírusové programy slovenskej firmy údajne ochraňovať.
Washington Times čerpali vo svojom článku z vyjadrení bývalého pracovníka pobočky Esetu v San Diegu, podľa ktorého bolo v interných analýzach viditeľné sťahovanie aktualizácií na potenciálne nelegálne získaný softvér Esetu z Iránu. Tomu mohla firma zabrániť napríklad blokovaním iránskych IP adries.
Ex-zamestnanca, ktorý vyšiel s touto informáciou, Eset nedávno prepustil z dôvodu, že zbieral údaje o firme, ktoré si aj vytlačil.
Eset vo vyjadrení, ktoré poskytol pre týždenník Trend, upozornil, že situácia je zložitejšia, než ju americký denník popisuje. Nelegálnemu šíreniu softvéru je ťažké zabrániť aj pre iné etablované IT spoločnosti, argumentuje. “Bohužiaľ, dbanie na pravidlá nezabraňuje pirátstvu alebo pašovaniu technológií. Tieto javy sa vyskytujú po celom svete. Je náročné zastaviť nelegálne šírenie softvéru.” Eset s krajinami, na ktoré sú uvalené sankcie, neobchoduje, pričom s Iránom “už vôbec nie”, zdôraznili zástupcovia severoamerického tímu technologickej firmy.
S informáciami o Esete prišiel Washington Times minulý týždeň. Denník je v USA považovaný za výkladnú skriňu konzervativizmu v médiách. Pred rokom 1989 bojoval proti komunizmu, neskôr sa profiloval silne antiliberálne. Aktívne vystupuje napríklad proti zákonným ústupkom voči homosexuálnym a trans-gender menšinám.
Titul vydáva spoločnosť News World Media Development prepojená na Moonovu cirkev. Sekta prevádzku novín, ktoré sú dlhodobo stratové, každoročne dotuje. Cirkev zjednotenia má pôvod v Južnej Kórei, vychádza z kresťanského náboženstva. Je známa vďaka svojmu zakladateľovi kórejskému reverendovi Moonovi, ale napríklad aj vďaka masovým sobášom, ktoré táto skupina pre svojich členov organizuje.