Začiatkom septembra A. F. Sísí podpísal zákon, ktorý oficiálne umožňuje monitorovať užívateľov sociálnych sietí.
Štátny úrad pre kontrolu médií môže použiť označenie „falošné správy“ (fake news) a aj bez súdneho príkazu zavrieť na sociálnych sieťach účty, ktoré majú viac ako 5-tisíc odberateľov. Ďalší zákon umožňuje zablokovať webové stránky, ktorých obsah môže ohroziť národnú bezpečnosť.
Kritici vláde vyčítajú, že toto opatrenie je jej posledný pokus o potlačenie nesúhlasných názorov a umlčanie zvyškov nezávislej žurnalistiky.
Konanie vlády má spoločné znaky s názormi amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý opakovane obviňuje médiá zo šírenia falošných správ a označuje ich za nepriateľov ľudí, komentuje AP. Trumpov spojenec A. F. Sísí sa jasne vyjadruje, že chce aby média v krajine stáli za ním.
Úrady poukázali na niekoľko správ na sociálnych sieťach, ktoré boli podľa nich očividne falošné a mali za cieľ šíriť paniku. Obviňujú z nich Moslimské bratstvo, ktoré bolo v roku 2013 vyhlásené za teroristickú organizáciu.
Úrady zasiahli aj proti viacerým nezávislým novinárom, aktivistom a blogerom. Desiatky ľudí boli zatknuté a čelia obvineniam - najmä zo šírenia falošných informácií.
Egyptskí aj zahraniční aktivisti pravidelne obviňujú vládu zo snahy o zlikvidovanie nesúhlasných názorov prostredníctvom zatýkania kritikov a blogerov, ako aj blokovaním spravodajských webových portálov.
Podľa Združenia za slobodu myslenia a prejavu (AFTE) so sídlom v Káhire bolo pred podpísaním zákona o falošných správach zablokovaných v Egypte v priebehu niekoľkých mesiacov vyše 500 webových stránok.
Opatrenia na kontrolu obsahu sociálnych médií prijalo v posledných rokoch viacero arabských krajín. Palestínska samospráva vlani schválila nejasne formulovaný zákon, ktorý umožňuje používateľov sociálnych médií žalovať za narúšanie jednoty štátu.